U samo 10 od ukupno 128 gradova u Hrvatskoj tijekom 2019. godine broj rođene djece bio je veći od broja preminulih osoba. U svim županijama i u Gradu Zagrebu broj umrlih značajno je premašio broj rođenih.
Prema detaljnim podacima Državnog zavoda za statistiku, ovo su jedini gradovi s pozitivnim prirodnim prirastom u državi: Novigrad/Cittanova, Opuzen, Imotski, Kaštela, Zaprešić, Čakovec, Korčula, Solin, Pazin i Metković. Među njima je samo jedan veći grad - Čakovec. Najlošiji prirast među gradovima središtima županija ima Vukovar, u kojem je lani rođeno samo 194 djece, a broj preminulih više je nego dvostruko veći - 405. Za petama mu je Rijeka, u kojoj je rođeno 790 djece, a preminule su čak 1623 osobe.
Najbolje stoji Zadar, u kojem je broj novorođenih i umrlih gotovo izjednačen (686 novorođene djece i 705 preminulih) te Dubrovnik (471 rođeno dijete i 499 preminulih osoba).
Prvi podaci za 2020. upozoravaju da će se negativni trend nastaviti: u prvih šest mjeseci ove godine rođeno je još oko 150 djece manje nego u istom razdoblju lani.
Županije su posljednji put imale više rođenih nego umrlih 2014. godine. Riječ je bila o Dubrovačko-neretvanskoj i Međimurskoj županiji te o Gradu Zagrebu.
Među općinama, od njih 428, u 89 posto prošle je godine bilo više pogreba nego rođenja. Konkretno, broj rođene djece veći je od broja preminulih u samo 47 općina, mahom u županijama uz more te u Međimurju.
U četiri hrvatske općine - Erveniku i Kijevu u Šibensko-kninskoj županiji, Sućuraju u Splitsko-dalmatinskoj i Ribniku u Karlovačkoj županiji - lani se nije rodilo nijedno dijete.
U tri hrvatska grada - Rabu, Novalji i Komiži - prošle godine nije zabilježen niti jedan razvod.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....