StoryEditorOCM
ForumNIJE PRVI PUT

Ne nasjedajte! Mailom kruži opaka prevara, u nju su pokušali uvući i zaposlenike MUP-a, spominje se pedofilija

Piše M. V.
26. lipnja 2023. - 09:17

S Gmail domene u ranim satim ponedjeljka na mnoge e-mail stigle su lažne poruke osoba koje su se prestavile imenom zaposlenika MUP-a Dalibora Jurića. Inače, on je načelnik Sektora općeg kriminaliteta i međunarodne policijske suradnje.

- Nakon raznih istraga, naši informatički stručnjaci utvrdili su da sudjelujete u neetičkim online aktivnostima i smatraju ih kršenjem zakona. Izvješće u prilogu ove obavijesti sadrži sve podatke koji su Vam potrebni, stoji u tijelu poruke u čijem prilogu se nalazi fotografija s navodnim grbom policije i Ministarstva pravosuđa. 

Ovo nije prvi put da se šalju ovakvi kvarni mailovi, isto se događala krajem prošle godine. 

image

Fotografija u privitku maila

- Na veći broj adresa elektroničke pošte različitih primatelja u Hrvatskoj dostavljena je LAŽNA PORUKA u kojoj se nepoznate osobe predstavljaju kao ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, glavni ravnatelj policije Nikola Milina, načelnik Uprave kriminalističke policije Antonio Gerovac i načelnik Sektora općeg kriminaliteta i međunarodne policijske suradnje Dalibor Jurić te navode kako je primatelj poruke osumnjičen za više različitih kaznenih djela i traže od primatelja da odgovori na poruku, a sve s ciljem pribavljanja protupravne imovinske koristi, obavijestili su tada iz MUP-a. 

Objasnili su kako se radi o tzv. „phishing“ kampanji, odnosno pripremnim radnjama radi počinjenja prijevare te je poruku dovoljno obrisati i na nju ne odgovarati. 

Kako se zaštititi?

Najučinkovitija obrana od ove vrste prijevara je obrazovanje potencijalnih žrtava – a to može biti svatko od nas na internetu. Podizanje svijesti u društvu kako identificirati takve prijevarne tehnike učinit će korisnike i njihove financije sigurnijima.

Stoga proučite informacije o sedam najčešće korištenih financijskih online prijevara i kako ih izbjeći:

CEO prijevara/direktorska prijevara: varalice se pretvaraju da su vaši šefovi ili nadređeni u organizaciji i prijevarom vas navode da uplatite novčani iznos na lažni račun ili da neovlašteno doznačite novce s poslovnog računa.

Prijevara s računima: varalice se pretvaraju da su vaši klijenti/dobavljači i navode vas da platite buduće račune na drugi bankovni račun. 

Krađe identiteta

Vishing - Krađa identiteta pozivom: Telefonska prijevara u vas kojoj prevaranti zovu i pokušavaju navesti da otkrijete svoje osobne, financijske ili sigurnosne podatke ili da im uplatite novčana sredstva.

Phishing - Mrežna krađa identiteta lažnim porukama e-pošte: Prevaranti vam šalju lažne poruke e-pošte kojima vas pokušavaju navesti na dijeljenje osobnih,  financijskih ili sigurnosnih podataka.

Smishing - Krađa identiteta SMS-om: Pokušaj je prevaranata da dođu do osobnih, financijskih ili sigurnosnih podataka putem tekstualne poruke.

Krivotvorene mrežne stranice banaka: koristi se lažna e-pošta banke s poveznicom na krivotvorenu mrežnu stranicu. Jednom kada kliknete na poveznicu, koriste se razne metode prikupljanja vaših financijskih i osobnih informacija. Stranica izgleda kao i prava mrežna stranica uz nekoliko malih razlika.

Romantične prijevare: varalice se pretvaraju da su zainteresirane za romantičnu vezu. One se obično događaju na mrežnim stranicama za upoznavanje, a varalice često koriste društvene medije ili e-poštu za uspostavljanje kontakta.

Krađa osobnih podataka: vaše osobne informacije prikupljaju se kroz kanale društvenih medija.

Investicijske prijevare i prijevare u online kupovini: navede vas da mislite da ste na tragu pametnog ulaganja … ili vam daju izvrsnu lažnu online ponudu.

 

 

03. prosinac 2024 05:55