StoryEditorOCM
ForumŽENE PROGOVORILE

Strašna svjedočanstva iz sigurne kuće: ‘Znala bih pomisliti, bolje da sam trpjela batine nego što sam tu došla‘

Piše VIJESTI SD
15. ožujka 2024. - 10:02

Žene koje su progovorile za emisiju Provjereno ispričale su da im daju hranu s istekom roka trajanja, na njihove prigovore prijete oduzimanjem djece, govore im da su same krive što su uopće tu gdje jesu. Riječi su to koje niti jedna žrtva zlostavljanja ne treba i ne smije čuti. Voditelji skloništa, o svemu šute, a prema informacijama koje je dobilo Provjereno, Ministarstvo je poslalo inspekciju. Što su utvrdili? Priča je to novinarke Provjerenog Danke Derifaj.

Ženama i djeci daje se hrana s istekom roka, disciplina se održava prijetnjama da će im oduzeti djecu, kad ne bi dobro obavile kućne poslove, kažu im da nije ni čudo da su dobivale batine. Sve su to doživjele sugovornice u tzv. sigurnoj kući, skloništu za žrtve obiteljskog nasilja u kojem su trebale biti zaštićene i dobiti podršku utjehu. Umjesto toga dočekalo ih je maltretiranje, kažu. Četiri žene za kamere Provjerenog progovorile su o užasima koje su doživjele na mjestu na kojem su ih morali zaštiti. 

Prva sugovornica Provjerenog izišla je iz kuće prije dva mjeseca. 

"Nekoliko sam puta pomislila da bi mi bilo bolje da sam ostala i trpjela sve te batine nego što sam otišla u tu kuću. Mislim da mi je čak bilo i gore nego trpjeti sve to što sam proživljavala", ispričala je. 

Sa suzama u očima i očajem u glasu priča o groznom iskustvu iz skloništa u koje je smještena kao žrtva obiteljskog nasilja.

"Čak je došlo i do toga da sam razmišljala sam o tome kako bih predala skrbništvo svome partneru da moje dijete ne mora jesti pokvarenu hranu, da ne mora čekati točno sedam sati da bude večera, da ne mora biti u hladnome, kupati se u hladnome i to sve proživljavati",  ispričala je.

Uspjela je izići iz skloništa prije dva mjeseca. Sljedeća sugovornica još je unutra.

image

Ilustracija 

/Shutterstock

"Nemati WC dasku u 21. stoljeću smatram krajnje neprikladnim. Sobu od niti 15 kvadrata u kojoj spavaju tri žene i dvoje djece. Tu smo bili dijete i ja, jedna žena s malim djetetom, a treća je bila baka u peleni. Mi smo praktički dijelile krevet, baka i ja s malim djetetom", rekla je.

Grozotama nema kraja, tvrde. Umjesto da ih osnaže, daju im stručnu podršku i pomognu im naći posao, u kući se događa sve suprotno tome, tvrdi još jedna sugovornica koja je još u kući.

"Gledam da što prije nađem posao, da čim prije iziđem van, jer u biti svi tamo pričaju da se osjećaju kao u zatvoru", rekla je. 

Prva žena iz ove priče, koja je iz kuće izišla prije dva mjeseca, ispričala je: "Grijanje se gasilo tijekom noći, mi smo spavale u jaknama, kuhale u jaknama, non-stop smo provodile tako vrijeme, djeca su nam non-stop bolesna."

Druga žena, koja je još u kući, otkrila je priču o donacijama: "Nedavno je došla donacija, sve je prepakirano, raspakirano, ambalaža je ostala, stvari su nestale i to nije prvi put. Sve što dođe novo s etiketama, to ne ostaje u kući." Dodala je da su pronalazile i kukce u hrani: "Ja sam 2024. spremala meso iz 2022."

To je potvrdila i treća žena iz ove priče, koja je rekla da su imali hrane s istekom roka. Stručna podrška, psihologinja koja im je bila dobra, kažu, otišla je jer više nije mogla izdržati.

"Sukob interesa imamo jer je glavna zaposlila svoju sestričnu kao novu psihologinju na dva sata, koja je tamo pro forma. Mi smo tu ženu od Nove godine vidjeli dva puta možda po 10, 15, 20 minuta. Meni je otvoreno rekla da nemam pravo na psihološku pomoć, da sam ja ovdje iz gluposti, iako je moj bivši partner osuđen dvaput. Sad čekamo i odluku višeg nadležnog suda i treću pravomoćnu presudu", ispričala je jedna od žena. 

Sva ta svjedočanstva ekipa Provjerenog dala je na uvid psihologinji koja često surađuje sa ženskim udrugama koje vode sigurne kuće.

"Ovo ne da nije normalno, to ima ime, a to ime je nasilje. Visoko problematično ponašanje, iz navoda žena, koje se apsolutno ne smije događati i koje je samo još jedan ciklus traumatizacije u koji su žene ušle", rekla je psihologinja Senka Sekulić.

Četvrta žena s kojom je razgovarala ekipa Provjerenog porijeklom je iz Afrike. U Hrvatsku je došla radi posla i tu je upoznala partnera od kojeg je pobjegla. Tvrdi da ju je voditeljica skloništa diskriminirala od prvog dana.

"Uvijek mi se obraćala na hrvatskom iako je znala da ne znam taj jezik. Rekla bi mi nešto i očekivala da odgovorim na hrvatskom, nije ju bilo briga razumijem li ili ne. Problem je bio što joj nisam mogla odgovoriti. Postao je problem jer nije htjela da druge žene koje razumiju pričaju sa mnom na engleskom", ispričala je. 

"Prijateljica glavne je gradonačelnica toga grada koja ulazi u kuću kako želi, kad želi, dovodi ljude koje želi. Ova tu kuća nije sigurna kuća, nego svratište, pansion", ispričala je jedna od žena.

image

Ilustracija 

/Shutterstock

Radi se o skloništu koje je prije nekoliko mjeseci preseljeno u novi objekt. Kao pomoć u preseljenju skloništa glavna je, kažu, pozvala lokalne Rome. Tko ovdje završi, želi što prije van, priča žena koja je uspjela otići nakon mjesec i pol jer je imala posao.

"Znalo se govoriti kao da smo mi zapravo krive, da smo mi bile loše majke, žene i onda smo se mi osjećale još gore" priča jedna od njih.  

Pravila u skloništu nisu za sve ista, tvrde. Iako zakon predviđa boravak od godinu dana na takvom mjestu, korisnica kojoj je voditeljica skloništa ujedno i skrbnica, tvrde, ovdje je puno duže. "Ta je korisnica štićenica glavne i ona je u kući već tri godine iako se po zakonu smije biti samo godinu dana i onda se traži dozvola dalje, ali produženja idu obično dva-tri mjeseca, a ne toliko godina", ispričala je jedna od žena. 

"Prvenstveno mislim da je važno da žene koje su pričale o ovom što proživljavaju dobiju zaštitu, to je prva i osnovna stvar zašto je važno raščistiti ovu situaciju i preuzeti odgovornost. Drugi razlog zbog kojeg je važno preuzeti odgovornost u ovoj situaciji jest to što se ovdje radi o izoliranom ponašanju koje je opasno, opasno za žene i opasno za čitavu priču. Izuzetno je važno preuzeti odgovornost i vidjeti što je pošlo po zlu, osobe koje ne trebaju biti na tim pozicijama jednostavno maknuti i pobrinuti se da se sigurna kuća vrati. To sad više nije sigurna kuća ovako kako je opisano", rekla je psihologinja Senka Sekulić.

Jedna od žena rekla je da je pisala Ministarstvu, Vladi...

"Sve se spustilo na ravnateljicu, oni su tražili očitovanje sigurne kuće, sigurna kuća meni je zaprijetila da će se ako ja to ne povučem pisati Centru da sam loša majka. Zbog toga sam ja prenamijenila svoju prijavu, ublažila sam je samo", ispričala je.

Radi se o Centru za žene Adela u Sisku. Glavna je voditeljica skloništa Senka Filipović, a druga je domaćica Slavica Bamburač. Ekipa Provjerenog kontaktirala ih je, poslala im niz pitanja, no nitko iz skloništa nije dogovorio na ove optužbe. O svemu ovom Provjereno je obavijestilo pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, djecu i Ured pučke pravobraniteljice, poslali su upit skloništu, ali i Ministarstvu i Gradu Sisku, koji ih financiraju. Zašto je nadzor najavljen i koji su rezultati - odgovor još čekaju. 

05. studeni 2024 23:52