Iako vremenski uvjeti nisu bili povoljni, Antonio Fernández Rodríguez, voditelj instituta za zdravlje životinja i sigurnost hrane na Sveučilištu Las Palmas, bio je odlučan otkriti zašto je kit uginuo, piše Guardian.
Sumnjao je na probavne probleme pa je pregledao debelo crijevo životinje. Osjetio je da se za taj dio crijeva zalijepilo nešto tvrdo.
‘Ono što sam izvadio bio je kamen promjera oko 50-60 cm i težak 9,5 kg‘, rekao je. ‘Visoki valovi su zapljuskivali kita. Svi su gledali dok sam se vraćao na plažu, ali nisu znali da je to što držim u rukama ambra.‘
Ambra ili ‘sivi jantar‘ je vrlo rijetka tvar. Poznata je još i pod nazivom ‘plutajuće zlato‘ i stoljećima je ‘sveti gral‘ parfumera. Komad ambre koji je Fernández držao u ruci vrijedi oko 500.000 eura.
Podrijetlo ambre, koju proizvede otprilike svaki stoti kit ulješura, otkriveno je tek kada je početkom 19. stoljeća započeo masovni lov na kitove. Kitovi jedu velike količine lignji i sipa, a kako se većina ne može probaviti, kit to povrati. No ipak, nešto ostaje i tijekom godina se veže zajedno u crijevima kita u obliku ambre.
Kit ponekad izbaci ambru, pa je se može naći kako pluta u moru. Ali ponekad, kao u slučaju kita u La Palmi, naraste previše, probije crijevo i ubije kita.
Ambra ima drvenasti miris poput sandalovine, ali sadrži i ambrein, alkohol bez mirisa koji može pojačati i produžiti trajanje mirisa, zbog čega je silno važan parfumerima.
SAD, Australija i Indija zabranile su trgovinu ambrom u sklopu zabrane lova i iskorištavanja kitova.
Fernández, koji je proveo autopsije na više od 1000 kitova, rekao je da je kit uginuo od sepse uzrokovane ambrom.
Institut sada traži kupca za pronađenu ambru, a Fernández kaže da se nadaju prikupiti dovoljna sredstava za pomoć žrtvama vulkana koji je eruptirao na La Palmi 2021. godine, uništio stotine domova i tvrtki te prouzročio štetu veću od 800 milijuna eura.
‘Zakon je drugačiji u svakoj zemlji‘, rekao je Fernández, prenosi Guardian.
‘Nadam se da će novac od prodaje ambre otići na otok La Palma, gdje se kit nasukao i uginuo.‘
Romanopisac Herman Melville u svojem najpoznatijem djelu ‘Moby Dick‘ posvećuje cijelo jedno poglavlje ambri, koju opisuje kao ‘meku, voštanu i jako mirisnu, pa se uglavnom koristi u parfumeriji... Tko bi rekao da fine dame i gospoda uživaju u esenciji koja se stvara u utrobi bolesnog kita! No, doista je tako.‘