Otkriveno je polje krhotina unutar područja potrage za podmornicom nestalom na putu prema Titanicu, upravo je objavila američka obalna straža. Stručnjaci unutar objedinjenog zapovjedništva procjenjuju informacije, javlja BBC.
Američka obalna straža održat će brifing za novinare u 21 sat kako bi objavila svoja najnovija otkrića iz operacije potrage za podmornicom Titan.
Podsjetimo, potraga za podmornicom nestalom na putu prema Titanicu danas je ušla u kritičnu fazu jer se vjeruje da je plovilo ostalo bez zraka za petero članova posade u 13.08 h, no operacija na sjeveru Atlantika je nastavljena.
Vozilo na upravljanje s daljine poslano je s kanadskog broda i stiglo je na dno mora, objavila je u četvrtak ujutro američka obalna straža. Na dno se priprema još jedno robotsko vozilo, s francuskog broda.
Nestalom podmornicom veličine kombija upravlja američka tvrtka OceanGate Expeditions. Titan je zaronio u nedjelju u 8 sati, ubrzo izgubivši kontakt s brodom podrške.
Tvrtka je objavila da u podmornici ima zraka za 96 sati, što znači da bi ga moglo nestati u četvrtak ujutro, u slučaju da je Titan neoštećen. Točan istek roka ovisi o faktorima poput ima li na podmornici struje i koliko su članovi posade ostali mirni, rekli su stručnjaci.
Spasilačke službe i obitelji posade u srijedu su se ponadali nakon što je američka obalna straža priopćila kako su kanadski avioni zabilježili podmorske zvukove. No vozila poslana u potragu na mjesto otkud je zvuk dolazio nisu bila uspješna, a dužnosnici upozoravaju da to lupanje možda nije stizalo s Titana.
RANIJE
Francuski robot priprema se za ulazak u vodu, priopćila je američka obalna straža.
U nekoliko kratnih tvitova agencija je potvrdila da je L‘Atalante stigao na mjesto potrage i da priprema svoje vozilo na daljinsko upravljanje.
Kanadski brod Horizon Arctic također je rasporedio vlastito plovilo na daljinsko upravljanje koje je stiglo do morskog dna i započelo potragu za nestalom podmornicom.
13:09 Istekle su zalihe kisika u podmornici, spasioci: ‘Preostaje nam samo sreća‘
Pod pretpostavkom da je posada Titana još uvijek živa, upravo u ovim trenucima u mini podmornici nestaju zalihe kisike.
Spasilačke ekipe u potrazi za podmornicom Titan pouzdaju se u sreću. Dr. Simon Boxall sa Sveučilišta Southampton je za Sky news objasnio da se još uvijek ne zna do koje je točke Titan stigao na svojem putovanju prije gubitka kontakta.
Ako je podmornica bila blizu površine kada je kontakt izgubljen i još uvijek tone na morsko dno, može kliziti još dugo.
- Zbog toga je područje pretrage tako veliko. A ovdje su i dvije najsloženije struje na svijetu. Ljudi pretpostavljaju da su duboki oceani vrlo tihi. A ovdje imate neke od najjačih oceanskih struja... Ako je podmornica još blizu površine, može prijeći i desetke milja prije nego što se spusti na morsko dno, objasnio je Boxall.
- Sada se spasioci zapravo oslanjaju na sreću više nego na bilo što drugo, dodaje.