Nigdje, ni u jednoj grani poljoprivrede, ljudi ne postavljaju toliki značaj na agrotehničke zahvate kao u maslinarstvu, piše na svojoj stranici tvrtka NIR analiza d.o.o iz Zagreba.
To je nešto što nam je u krvi i tradicija kojom se ponosimo. Dapače, svaki maslinar i onaj tradicionalni i moderni koji prati novija znanja misli da su agrotehničke mjere najznačajniji faktor u dobivanju kvalitetnog prerađenog proizvoda, a govorimo o maslinovom ulju.
Tome u susret ovim pute iznijet ću faktore koji i koliko u (%) utječu na stvarnu kvalitetu gotovog proizvoda tj. našeg ekstra djevičanskog maslinovog ulja.
Imamo osnovnu podjelu na dva čimbenika kvalitete: to su PRIRODNI i LJUDSKI!
- Prirodni: Klima, Tlo i Sorta…… 20% utjecaja na kvalitetu
- Ljudski: Agrotehnički zahvati, a tu spada; Gnojenje, Rezanje, Navodnjavanje, Zaštita, BERBA i Čuvanje ploda….. 40% utjecaja na kvalitetu
- Prerada….. 30% utjecaja na kvalitetu
- Čuvanje proizvoda….. 10% utjecaja na kvalitetu
Prema ovim znanstvenici; Montedora, Garofalo, Bertuccioli od davne 1986 g. od ukupnih tj. nabrojanih agrotehničkih zahvata te njihovih 40% utjecaja, 30% zahvata pa tako i utjecaja na kvalitetu otpada na BERBU tj. točan termin berbe. BERBA tj. točan termin berbe po teoriji spada u agrotehničke zahvate, ali ju je u praksi teško odrediti do sada poznatim subjektivnim (index pigmentacije i zrelosti) metodama. Samim time nije nešto što se podrazumijeva, nego se istražuje i određuje svake nove maslinarske godine.
Kao takvu trebalo bi je izdvojiti iz ukupnih agrotehničkih zahvata, te postaviti kao zaseban kriterij kvalitete, zbog svoje važnosti…
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....