Prosvjetna inspekcija pokrenula je inspekcijski postupak u zagrebačkoj Klasičnoj gimnaziji – potvrdili su u utorak iz Ministarstva znanosti i obrazovanja (MZO), dan nakon što je Jutarnji list objavio kako je Sanja Musić Milanović, supruga predsjednika RH i majka učenika spomenute škole, navodno ishodovala da se njezinu sinu već zaključene četvorke iz matematike i latinskog jezika naknadno preprave u petice.
Točnije, prema pisanju Jutarnjeg lista, podsjetimo, Musić Milanović je ravnateljici te gimnazije Zdravki Martinić-Jerčić u petak 24. lipnja - četvrti dan nakon zaključenja ocjene iz matematike i tri dana nakon završetka nastavne godine - uputila mail u kojemu se žali na nastavnicu matematike i "nezasluženo" zaključenu četvorku njezinu sinu iz tog predmeta. Nakon toga nastavnica matematike 27. lipnja, navodno samoinicijativno, naknadno mijenja već zaključenu ocjenu iz četvorke u peticu Milanoviću mlađem, ali i za još petero drugih đaka iz istog razreda sa sličnim prosjecima.
Istražuju se nepravilnosti
Navodno je i profesorica iz latinskog jezika, kod koje je također mlađi Milanovićev sin imao zaključen vrlo dobar, prepravila ocjenu u odličan njemu te još nekolicini učenika.
Sin predsjednika i prve dame tako je treći razred gimnazije prošao s 5.0, iako njegova majka u pismu školi tvrdi kako joj namjera nije bila, niti jest, tražiti da se "ocjena zaokruži na odličan, samo tražim objašnjenje za sve uočene nepravilnosti" – pa ih ona u mailu, koji je javnost već imala prilike dobro iščitati, redom navodi (od toga da je mlada profesorica matematike izostajala s nastave zbog polaganja stručnog ispita, a škola nije pronašla zamjenu, do toga da je pitala gradivo koje nije ispredavala, da je pogriješila u postavljanju zadatka u testu itd., itd.).
Je li takvih nepravilnosti uistinu bilo, je li bilo nepravilnosti nakon što je Musić Milanović intervenirala pismom prema školi, jesu li ocjene neopravdano podignute izvan svih zakonskih rokova – to i druge detalje od utorka "češlja" prosvjetna inspekcija.
- Što se tiče slučaja koji spominjete, pokrenut je inspekcijski postupak. Odredbe članka 16. Zakona o prosvjetnoj inspekciji (Narodne novine, broj 52/21.) propisuju da je provodeći inspekcijski nadzor inspektor dužan čuvati osobne i druge povjerljive podatke koje sazna u obavljanju svojih dužnosti kao službenu tajnu te postupati tako da se ne ugrozi zakonom ili drugim propisom utvrđena tajna, kao i identitet podnositelja predstavke - stoji u odgovoru koji je u utorak dostavilo Ministarstvo znanosti i obrazovanja (MZO) ministra Radovana Fuchsa, iz kojeg nisu mogli decidirati kada će biti okončan inspekcijski nadzor i kada će biti poznati rezultati.
Istaknimo kako, prema Zakonu o prosvjetnoj inspekciji, u slučaju uočenih nepravilnosti, prosvjetni inspektor može, među ostalim, poništiti ocjene ako nađe da je u postupku ispitivanja, odnosno ocjenjivanja, povrijeđen zakon, drugi propis, statut ili opći akt, ali može i samo narediti da se otklone uočeni propusti – i nikom ništa.
Pravilnik je jasan
Ono što bode oči u ovoj dosad rijetko viđenoj situaciji intervencije s ovako visoke, možemo slobodno reći, političke razine na obrazovni sustav, nekoliko je stvari. Prije svega, zašto prva dama, ako je bila nezadovoljna zaključenim ocjenama za svoga sina, nije poštovala proceduru?
Pritisak putem maila mogao je izostati da je gđa Musić Milanović išla zakonskim putem. Naime, podsjećaju iz MZO-a, Zakonom o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi člankom 73. propisano je da na osnovi praćenja i vrednovanja tijekom nastavne godine zaključnu ocjenu iz nastavnog predmeta utvrđuje nastavnik nastavnog predmeta, a zaključna ocjena za svaki nastavni predmet utvrđuje se javno u razrednom odjelu na kraju nastavne godine.
Pravilnikom o načinima, postupcima i elementima vrednovanja učenika u osnovnoj i srednjoj školi člankom 11. propisano je da je zaključna ocjena iz nastavnoga predmeta rezultat ukupnoga procesa vrednovanja tijekom nastavne godine, a izvodi se temeljem elemenata vrednovanja. Isto tako je definirano da zaključna ocjena iz nastavnoga predmeta na kraju nastavne godine ne mora proizlaziti iz aritmetičke sredine upisanih ocjena, osobito ako je učenik pokazao napredak u drugom polugodištu.
Međutim, to ne znači i da se zaključena ocjena može naknadno tek tako mijenjati pod pritiskom roditelja, osobito onoga s tako golemim utjecajem kao što su predsjednik RH ili njegova supruga. Naime, postoji procedura koju je Sanja Musić Milanović mogla pokrenuti ako je bila nezadovoljna zaključenom djetetovom ocjenom.
- Što se tiče mogućnosti promjene zaključene ocjene, navedenim zakonom člankom 76. definirano je da učenik ili roditelj koji nije zadovoljan zaključenom ocjenom iz pojedinog nastavnog predmeta ima pravo u roku od dva dana od završetka nastavne godine podnijeti zahtjev nastavničkom vijeću radi polaganja ispita pred povjerenstvom, a polaganje ispita pred povjerenstvom provodi se u roku od dva dana od dana podnošenja zahtjeva – stoji u odgovoru Ministarstva ministra Radovana Fuchsa.
Dodaju i kako Povjerenstvo čine tri člana koje određuje nastavničko vijeće škole, a ocjena povjerenstva je konačna. Način polaganja ispita pred povjerenstvom uređuje se statutom škole.
Pritužbi nije bilo
- U skladu s navedenim svaki roditelj koji nije zadovoljan zaključenom ocjenom iz pojedinog predmeta može postupiti prema opisanoj proceduri. U svim drugim slučajevima škola nije dužna postupati - jasno poručuju iz MZO-a.
Međutim, gospođa Musić Milanović mail školi poslala je tri dana nakon okončanja nastavne godine, ocjena je djetetu promijenjena 27. lipnja samoinicijativnim činom profesorice, nikakvog povjerenstva nije bilo.
Također, nejasno je zašto se Sanja Musić Milanović - iako, kako piše u svom dopisu Klasičnoj gimnaziji, od listopada prošle godine upozorava na propuste predmetne nastavnice matematike - nije obratila Agenciji za odgoj i obrazovanje koja provodi stručno-pedagoški nadzor nad radom odgojno-obrazovnih radnika. Naprotiv, svoje je (usmene) kritike na račun predmetne nastavnice zadržala za uši razrednika svoga sina i stručnu suradnicu pedagoginju, kako sama kaže.
- Tijekom školske godine 2021./2022. Agencija za odgoj i obrazovanje nije zaprimila pritužbe na rad nastavnika u Klasičnoj gimnaziji u Zagrebu. Roditelj i/ili učenik nezadovoljan stručno-pedagoškim radom učitelja/nastavnika/ravnatelja/stručnih suradnika može Agenciji za odgoj i obrazovanje uputiti podnesak na temelju kojega savjetnici za pojedine nastavne predmete i područja provode stručno-pedagoški nadzor i predlažu mjere za unaprjeđivanje odgojno-obrazovnog rada - potvrdili su nam u utorak iz te agencije.
Jutarnji list piše i kako je Sanja Musić Milanović svojedobno slično intervenirala kada je njezin stariji sin prije nekoliko godina također bio učenik Klasične gimnazije. Međutim, treba podsjetiti na još jedan detalj.
Dvije prijateljice
Prva dama Musić Milanović, kako su to dosad u više navrata pisali mediji, dobra je prijateljica s Jadrankom Žarković (Pečenković), koja se trenutačno nalazi na funkciji savjetnice za odgoj i obrazovanje njezina muža i predsjednika RH Zorana Milanovića. Jadranka Žarković bila je psihologinja i nastavnica psihologije upravo u Klasičnoj gimnaziji u Zagrebu.
U vrijeme kada je Zoran Milanović obnašao dužnost predsjednika Vlade RH, 2015. godine, Jadranka Žarković izabrana je za ravnateljicu Agencije za odgoj i obrazovanje (AZOO) u prilično tajnovitim okolnostima, a izbor su pratili skandali, uskrata imena kandidata i druge peripetije, pa se u kuloarima tada spominjalo kako je jedina referencija gđe Žarković za mjesto ravnateljice AZOO-a to što je prijateljica Sanje Musić Milanović.
Jadranka Žarković sada je na Pantovčaku, a Sanja Musić Milanović očigledno vrlo predano i kontinuirano prati rad gimnazije koju pohađaju, ili su pohađali, njezini sinovi.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....