StoryEditorOCM
ForumDOBRE VIJESTI

Uskoro lakše do nacionalne naknade za starije. Evo i koliko će biti uvećana od 2024. godine

Piše Sanja Stapić
30. kolovoza 2023. - 13:15

Vlada povećava nacionalnu naknadu za starije sa 120,71 eura na 150 eura i olakšava njezino dobivanje smanjujući sadašnji uvjet od dvadeset godina neprekidnog boravišta na području Hrvatske na deset godina. Naknada će se moći primati osobno poštom, na adresi korisnika, a ne samo u bankama.

Od prvog dana iduće godine, kada će startati nova pravila, broj korisnika nacionalne naknade za starije koji nemaju mirovinu i nisu u sustavu socijalne skrbi mogao bi se udvostručiti i porasti sa sadašnjih 6841 korisnika na njih više od 13 tisuća.

Omekšana pravila

Nacionalna naknada, koja je zamišljena kao pomoć za ublažavanje siromaštva onih bez mirovine i socijalne pomoći, počela se isplaćivati pretprošle godine, a uvjeti za ostvarivanje prava na tu naknadu pokazali su se prestrogima jer je broj korisnika bitno manji od prvotno očekivanih 21 tisuću. Zato je Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike omekšalo postojeća pravila, a Vlada je prijedlog zakonskih izmjena poslala u saborsku proceduru.

U tom je prijedlogu još novosti. Tako je povećan prihodni cenzus sa 120,71 eura na 300 eura po članu kućanstva ostvaren u prethodnoj kalendarskoj godini.

Marin Piletić, ministar rada i mirovinskog sustava, najavio je da će nacionalnu naknadu moći dobiti stariji građani i u slučajevima kad je pokrenut postupak za raskid, utvrđenje ništetnosti ili poništenje ugovora o doživotnom, odnosno dosmrtnom uzdržavanju, dok sada oni koji su imali takve ugovore nisu mogli dobiti nacionalnu naknadu za starije. Redovito godišnje usklađivanje naknade počet će se primjenjivati do 1. siječnja 2025. godine.

image
Krajac Damir/cropix/Cropix

Povećanje naknade za starije na 150 eura ne čini se velikim, a toga su svjesni i u Ministarstvu rada i mirovinskog sustava jer su u prijedlogu zakonskih izmjena naveli da maksimalno moguće povećanje ima mali socijalno-zaštitni učinak jer je povećanje iznosa unaprijed limitirano. To je tako jer nacionalna naknada za starije od 65 godina koji nisu nikad radili ili su prikupili manje od 15 godina radnog staža ne može biti jednaka najnižoj mirovini za 15 godina mirovinskog staža od 167,85 eura.

Kako su mirovine male, takve su i nacionalne naknade.

Odbijeni zahtjevi

Ipak, s ublažavanjem uvjeta za odobravanje nacionalne naknade za starije mogli bi ih dobiti i neki čiji su zahtjevi odbijeni u prethodne dvije godine. Zahtjevi građana najčešće su odbijani zbog neispunjavanja uvjeta o prihodnom cenzusu i prebivalištu. Tako je 54 posto zahtjeva odbijeno zbog premašivanja propisanog cenzusa prihoda po članu kućanstva, a oko 15 posto zahtjeva dobilo je odbijenicu jer podnositelj nije imao u Hrvatskoj prebivalište u neprekidnom trajanju od 20 godina prije podnošenja zahtjeva.

Od siječnja 2021. pa do početka ožujka ove godine, od ukupno 14.151 podnesenog zahtjeva, samo je 7512 osoba ostvarilo pravo na tu naknadu. U tom je razdoblju od planiranih gotovo 42 milijuna eura za naknade za starije isplaćeno 12,5 milijuna eura.

U Ministarstvu rada i mirovinskog sustava očekuju da će za isplatu naknada za starije dogodine trebati osigurati dodatnih 13,7 milijuna eura, u 2025. gotovo 16 milijuna, a u 2026. 16,1 milijun eura. 

Ovo je najveći porast do sada

106,18 eura - nacionalna naknada u 2021.

108,83 eura - nacionalna naknada u 2022.

120,71 eura - nacionalna naknada u 2023.

150 eura - nacionalna naknada u 2024.

01. siječanj 2025 14:18