Sad već bivšeg Glavnog državnog odvjetnika Dražena Jelenića članstvo u masonskoj loži stajalo je funkcije prvog državnog tužitelja, a nakon njegova odlaska postavilo se pitanje jesu li se političari u Hrvatskoj dužni deklarirati o članstvu takvim organizacijama. Nitko nikad, naime, u imovinskoj kartici nije naveo da je mason, pa tako ni Jelenić.
Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa tvrdi kako dužnosnici u imovinskim karticama u rubrici "članstvo u udrugama i drugim organizacijama" moraju navesti pripadnost i masonskim organizacijama, pa i udrugama kao što su "Opus Dei" ili "Ordo Iuris", ili bilo kojoj drugoj.
Međutim, kako to kod nas biva, naknadno se pojavi i neka rupa u zakonu, pa se po zadnjem tumačenju Povjerenstva ta obveza ne odnosi na državnog odvjetnika koji nije dužnosnik u smislu Zakona o sprječavanju sukoba interesa.
Državni odvjetnici i zamjenici državnih odvjetnika imovinske kartice, naime, podnose Državnom odvjetničkom vijeću (DOV) i regulirane su Zakonom o DOV-u, koji je stupio na snagu 1. siječnja. Tim zakonom nije predviđeno da državno-odvjetnički dužnosnici moraju navesti podatke o članstvu u udrugama pa u obrascu za prijavu imovine nije predviđena takva rubrika.
Što se tiče ostalih političara, iako rubrika postoji, pregledom imovinskih kartica uvjerili smo se da najveći broj njih rubriku preskače i ostavlja praznom.
Kad je prije dvije godine tadašnji zastupnik Živog zida Ivan Pernar postavio pitanje predsjedniku Vlade Andreju Plenkoviću o masonima i masonskim ložama, odnosno zatražio odgovor o tome moraju li članovi koji su u nekom državnom tijelu prijaviti da su masoni, to je izazvalo lavine posprdnih komentara, a premijer mu je odgovorio da ne moraju.
Suhoparnim pravničkim jezikom, Plenković je Pernaru pismeno objasnio kako Zakon o udrugama "ne propisuje obvezu prijave članstva u udruzi bilo kojem tijelu". Predsjednik Vlade, dodatno je i naveo da "budući ni Zakonom o Vladi nije propisana obveza članovima Vlade da prilikom imenovanja, kao niti tijekom obnašanja dužnosti, bilo kojem tijelu prijavljuju činjenicu osobnog članstva u udrugama, nema saznanja o traženim podacima o članstvu".
Prema Povjerenstvu, ministri, zastupnici, župani i gradonačelnici moraju navesti članstvo u udrugama.
- Iako članstvo u udrugama ne predstavlja podatak o imovini dužnosnika, potrebno ga je navesti u imovinskoj kartici kako bi se vidjelo s kojim su pravnim osobama dužnosnici povezani i u odnosu na koje ne mogu biti nepristrani. Članstvo dužnosnika u udrugama nedvojbeno sadrži određen koruptivni rizik koji se ogleda situacijama u kojima bi osobe u obnašanju javnih dužnosti trebale donositi odluke ili sudjelovati u postupcima koji se odnose na udruge čiji su članovi - objašnjava Martina Jurišić, glasnogovornica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa.
Među onima koji su uredno preskočili rubriku je i potpredsjednik Sabora Željko Reiner koji nije napisao da je član Viteškog reda Svetoga groba jeruzalemskog. Vitezovi moraju plaćati i neki oblik članarine, nose bijeli plašt, a geslo reda je "Deus lo vult" (Bog to želi).
Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa pitali smo i je li potpredsjednik Sabora Željko Reiner u prekršaju, no glasnogovornica nam je odgovorila kako je "taj red pravna osoba prema crkvenom pravu i da Povjerenstvo do sad nije imalo praksu pokretati postupak zbog nenavođenja članstva u sličnim udrugama, budući to nije podatak o imovini".
- Prema našem zakonu, Povjerenstvo ima pravo pribavljati podatke od naših državnih tijela, ali kad ta državna tijela nemaju te podatke nama je teško doći do odgovora. Sigurno da masonske lože ili udruge koje imaju sjedište u inozemstvu neće odgovoriti na naš upit je li netko njezin član - objašnjava glasnogovornica.
Poneki dužnosnici u karticama su naveli da su članovi lovačkih, vatrogasnih ili šahovskih društava. SDP-ovac Joško Klisović napisao je da je dekan Visoke škole za međunarodne odnose i diplomaciju Dag Hammarskjold, ministar državne imovine Mario Banožić da je predsjednik CROMAR-a, Hrvatske udruge za marketing i član lovačkog društva Sloga Vinkovci, a Davor Ivo Stier (HDZ) da je član Uprave Zaklade Hrvatskoga državnoga zavjeta, član Hrvatske paneuropske unije i Kršćanskih društvenih krugova udruga za duhovnu obnovu.
Saborski zastupnik Ivan Pernar prijavio je da je član udruge "Igranje".
Neki od političara, koji su žestoki navijači Hajduka, a članovi su udruge "Naš Hajduk", također to nisu deklarirali u imovinskoj kartici. Potpuno je, istina, besmisleno i smiješno uspoređivati članstvo u navijačkoj udruzi i u masonskoj loži ili povlačiti bilo kakvu paralelu, međutim čak i navijačka udruga kao što je "Naš Hajduk" ima svoj kodeks tajnosti. Javnost pak ima pravo znati koji je dužnosnik član koje navijačke udruge.
Da kojim slučajem nije sam podnio ostavku, nego da je smijenjen, Dražen Jelinić bi zasigurno dobio spor na Europskom sudu za ljudska prava jer ni jedan zakon u Hrvatskoj ne spominje da bi članstvo u masonskim ložama moglo biti problematično za obavljanje javne funkcije.
Pamti se slučaj od prije petnaestak godina u kojem je talijanski sudac Angelo Massimo Maestri tužio Republiku Italiju zbog službenog ukora kojeg je dobio zbog članstva u masonskoj loži. Dobio je spor, jer je Italija izričito unijela nespojivost sudačke dužnosti s članstvom u masonskim udrugama tek nakon što je Maestri dobio ukor i napustio ložu.
Danas u Italiji pravdu ne mogu dijeliti masoni. Talijansko Vrhovno pravosudno vijeće striktno je propisalo inkompatibilnost funkcija tužitelja i suca s članstvom u masonskim organizacijama, s obzirom da je među obilježjima masonskih loža i svečana obveza na poslušnost, međusobnu solidarnost i podčinjenost principima i osobama drukčijim od zakonski propisanih koje, smatraju Talijani, dovode do neizbježne posljedice teške deformacije javne predodžbe i prestiža tužitelja ili suca.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....