Plava riba, tuna i srdele spravljene na nekoliko zanimljivih, tradicionalnih načina, u ponedjelejak je dočekala Zadrane i turiste koji su se zatekli na Trgu Petra Zoranića gdje se, po šesti put, organizira Tuna, Sushi & Wine festival.
Danas, na samom otvorenju ovog šestodnevnog festivala, na meniju nije sushi, već recepti koje su njegovali naši stari.
Poznati zadarski chef Robert Pinto, vlasnik male gradske konobe Trattoria Mediterraneo, zajedno s učenicima Hotelijersko-turističke i ugostiteljske škole i Srednje škole Biograd, otvorio je ovu gastro manifestaciju.
- Danas ćemo pokušati oživiti nekoliko načina čuvanja hrane kad naši stari nisu imali frižidere ni zamrzivače. Što su onda oni radili? Marinirali su! I to u savuru, odnosno kombinaciji kvasine, lovora, ružmarina uz malo kapule i češnjaka. Mi smo to u moderno vrijeme malo izmijenili pa smo umjesto kvasine, koja je jaka i ubije okus ribe, dodali bijelog vina, pa čak grožđice, kako bi sve malo zasladili. Tako da je od običnog starog čuvanja ribe, to danas postao vrlo cijenjeni specijalitet kako kod nas tako i u Italiji – istaknuo je chef Pinto te dodao kako je iz stare nonine škrinje izvukao i recept na bazi – peršina.
- Ta marinada ponovo uključuje kvasinu, vino i razne začine, ali je glavni sastojak petrusimul kojeg u to doba naših djedova i baka nije falilo. Za današnju smo manifestaciju pripremili i brudet od tune, koja se u prošlosti također nije mogla čuvati kao danas, pa se jedan dio pekao, jedan je išao za brudet a dio se podijelio po selu. Bez gradela ne bi bilo ni tradicije, tako da su naši vrijedni učenici pripremili i tu, treću varijantu plave ribe koju danas predstavljamo – naglasio je Pinto te zaključio kako Moramo raditi na tome da na stolovima bude što više plave ribe ponajviše zbog dobrog učinka na naše zdravlje.
Mladi David Ramov, jedan od Pintovih učenika koji je pripremao gradele, rekao je kako rado sudjeluje na gastro festivalima jer je to odlično iskustvo.
- Iako u školskoj kuhinji jako puno naučimo, nedostaje nam ovakva vrsta komunikacija s ljudima. Festivali su idealna prilika za naučiti više kako o pripremi ribe, tako i o mesu jer smo nedavno bili dio Meat me festivala - istaknuo je Ramov, te nam priznao kakoje kuharstvo izabrao zbog ljubavi i kako će u njemu zasigurno ostati.
Osim što možete uživati u vrhunskoj, lokalnoj i svježoj ribi, ali i odličnog glazbi, na ovom festvalu kupnjom bona dit ćete dio humantarne priče.
- Sav prikupljeni prihod od bonova za jelo (25 kuna) i napitaka (10 kuna) ide za potrebe Lige protiv raka i Hotelijersko-turističke i ugostiteljske škole. Nadamo se da će se ljudi odazvati u što većem broju i zbog toga, ali i zbog vraćanja na neke stare životne postavke, prije pandemije. Zato je ovo jedna "light" verzija festivala, organizirana čisto da održimo njegovu tradiciju, a iduće godine će biti na razini prije pandemije, u travnju s prvim letovima - najavio je direktor TZ Zadar, Mario Paleka.
Dodajmo ovome kako u gastro programu sudjeluju i zadarske vinarije Degarra, Fiolić i Kraljevski vinogradi, a u ponudi će biti i Ožujsko pivo. Maraska je pak osigurala svoja pića za koktele koji će se pripremati za vrijeme trajanja Festivala. Na Trgu Petra Zoranića otvorena je izložba fotografija Jose Špralje i njegovog unuka Jeana Marca Salidnija pod nazivom "Tuna", koja je prvi put postavljena još prije 20-ak godina, a u atriju palače Cedulin izložba fotografija Danijela Kolege "Ravnoteža".