U prvoj polovini godine na hrvatskom dijelu Jadrana bilo je 58 stranih brodova, koji su obavili 240 kružnih putovanja, na kojima je bilo 189 tisuća putnika, znatno više nego u istom razdoblju lani, podaci su DZS-a.
Usporedbe radi, lani je zbog jakih pandemijskih ograničenja putovanja za kruzere bilo svega 15, s oko osam tisuća putnika.
Putnici koji su u prvoj polovini 2022. došli tim brodovima, njih 189 tisuća, ukupno su u Hrvatskoj boravili 466 dana, što je za 423 dana više nego u istom razdoblju 2021.
Inače, prošle godine sva polugodišnja kružna putovanja stranih brodova po hrvatskom Jadranu, 15, ostvarena su samo u lanjskom lipnju, dok je ove godine samo u lipnju tih putovanja bilo 105, sa ukupno oko 92 tisuće putnika koji su tako došli u Hrvatsku.
Unatoč velikim porastima i povratku kruzera na Jadran, u prvom dijelu 2022. još nisu dostignuti rezultati iz rekordne, predpandemijske godine 2019., jer je tada u odnosu na isto vrijeme 2022. bilo oko 12 posto više kružnih putovanja stranih brodova, a putnika na njima za oko 54 posto više.
U ovogodišnjih prvih šest mjeseci strani kruzeri su u Jadran doplovljavali pod zastavama ukupno 13 zemalja, među kojima je i dalje tradicionalno najviše putovanja tih brodova bilo pod zastavom Bahama - 66 putovanja ili 27,5 posto od svih.
Slijede brodovi pod zastavom Malte, koji su ostvarili 45 kružnih putovanja po hrvatskom Jadranu, te iz Paname 26, i iz Italije 25 putovanja.
Najviše kružnih putovanja stranih brodova u prvoj polovini 2022. ili 46 posto od ukupnog broja, kao i ranijih godina, bilo je na akvatoriju Dubrovačko-neretvanske županije, zatim 31 posto u Splitsko-dalmatinskoj, dok je preostalih 23,4 posto od ukupnih putovanja ostvareno u Zadarskoj, Primorsko-goranskoj i Istarskoj županiji te Šibensko-kninskoj.
S te strane, Dubrovnik je iznova bio najposjećenija luka stranih kruzera, a slijede ga Split, Zadar, Hvar i Korčula, Šibenik te Rovinj.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....