Ministar rada i socijalne politike Marin Piletić izrazio je u utorak žaljenje zbog smrti maloljetnika s poteškoćama u podružnici Kraljevica-Oštro Centra za rehabilitaciju Rijeka, ocijenivši kako su nadzorom utvrđeni propusti u radu te ustanove koji su bacili ljagu na cijeli sustav.
Tjednik Nacional objavio je kako je Ministarstvo javnosti zatajilo da je 27. rujna u podružnici Centra za rehabilitaciju Rijeka umro maloljetnik te da je smrt najvjerojatnije posljedica ozbiljnih propusta jer se dijete ugušilo komadom hrane. Naveli su i da je na ostavku bila prisiljena ravnateljica Iva Letina koja je ranije upozoravala Ministarstvo na nedostatak kadra.
"Ono što je bacilo ljagu na postupanje i na cijeli sustav, zbog čega također izražavam žaljenje jer naši stručni radnici sasvim sigurno to ne zaslužuju, jest i naknadno mijenjanje internih pravilnika, uvjeravanje stručnih radnika da potpišu zapisnike s nepostojećih sastanaka, sve s ciljem prikrivanja da našeg korisnika, maloljetnog dječaka, nije nitko u trenutku izolacije obilazio gotovo više od dva i pol sata", rekao je Piletić u Saboru komentirajući slučaj.
Osvrnuo se i na navode da je sada bivša ravnateljica upozoraval a da nema dovoljno zaposlenika te naveo da je u proteklom razdoblju na prijedlog ravnateljice odobreno 39 novih zapošljavanja i još 12 zamjena na postojeća radna mjesta.
Inspekcija: Dječak je bio bez nadzora
Državna tajnica Ministarstva rada i socijalne politike Marija Pletikosa opovrgnula je pak na konferenciji za novinare u Ministarstvu da bilo što skrivaju a inspekcijskim nadzorom utvrđeni su propusti u radu Centra.
Kazala je da su obavijest o smrti dječaka dobili od ravnateljice 2. listopada. Slučaj su u početku, kazala je, doživljavali kao uobičajen s obzirom na to da se događa da korisnici preminu, no u tih nekoliko dana su zaprimili anonimne prijave i inspekcija je odmah izašla na teren.
"Nije točno da jedna njegovateljica brine o 250 korisnika. U Kraljevici-Oštro bilo je smješteno 15 korisnika, djece s teškoćama. Dvoje idu u školu i sasvim je u redu da jedna njegovateljica bude u ustanovi po noći dežurna s toliko korisnika, a preko dana je bilo tri do četiri njegovateljice, tako da je sve u skladu sa standardima", navela je Pletikosa.
Načelnica Samostalnog sektora za upravni i inspekcijski nadzor u socijalnoj skrbi Ministarstva Josipa Crnoja Bartolić navela je kako su rezultati nadzora pokazali su da je do smrti došlo sumnjom na nemar jer je dijete od 18 do 20,30 sati bilo bez nadzora radnika, iako je bilo je u posebnoj mjeri izolacije koja je propisana Protokolom o primjeni restriktivnih sankcija.
Takva izolacija ne bi smjela trajati dulje od 45 minuta a dijete se treba obilaziti svakih 15 minuta što je u ovom konkretnom slučaju izostalo, pojasnila je Crnoja Bartolić.
Utvrđeno je i da je bilo pokušaja da se postupanja prikažu u skladu s protokolom koji ne postoji i koji nije bio na snazi.
Sve informacije inspekcija je proslijedila Općinskom državnom odvjetništvu, a s obzirom na utvrđene pokušaje falsificiranja dokumentacije i prikrivanja što se događalo tog spornog dana, zatražili su preispitivanje odgovornosti i ravnateljice i radnika koji su radili u smjeni.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....