Sve (meteorološke) oči Europe uprte su u ciklonu „Boris“ koja za sobom ostavlja ne samo strašne materijalne posljedice, već, nažalost, i ljudske živote. Iako su prognoze izvrsno predvidjele „Borisa“, nitko nije mogao ni sanjati kakve će on posljedice ostaviti po stanovnike Češke, Poljske, Austrije, Rumunjske... Dok će na sjeveru naše domovine, sve oči biti uprte u hidrološke prilike na rijekama kojima će dio „Borisovih“ oborina stići i u Lijepu Našu, Dalmaciji sutra predstoji novi poremećaj nakon kojeg će uslijediti, konačno, nekoliko stabilnijih dana. Pisali smo kako će u prvoj polovici tjedna „akcije“ u atmosferi biti uglavnom na moru, našim najistaknutijim otocima, što je na kraju potkrijepljeno i službenim podacima o desetak litara kiše po metru četvornome na DHMZ postajama u Komiži i Lastovu, koji su ujedno jučer bili i najkišovitija područja u našoj zemlji, a nije isključeno da to budu i sutra...
PRIRODA DRŽI KONCE U SVOJIM RUKAMA
Hoće li biti babljeg ili miholjskog ljeta, gotovo svi se pitaju, a mi smo odgovore potražili, a gdje drugdje, nego li u gradiću Readingu, adresi (meteo) popularnog Europskog centra za srednjoročnu prognozu vremena (ECMWF). Na početku, moramo primijetiti kako se „Englezi“ nisu istaknuli sezonskom prognozom za rujan koji je dugo vremena, sjetit ćete se, najavljivan kao moguće značajnije iznadprosječno topao mjesec, a sve je završilo dugim rukavom i vatricom u večernjim satima čak i u unutrašnjosti Dalmacije. Baš iz tog razloga, uvijek naglasimo kako sezonske prognoze ne treba uzimati zdravo za gotovo, već isključivo kao trend, a trend za rujan se, kako se sada čini, u većem dijelu Europe baš i neće pokazati pouzdanim što je samo podsjetnik, koliko god tehnologija napredovala, priroda sve konce drži u svojim rukama.
CIKLONE NAS NEĆE LAKO PUSTITI NA MIRU
Dugoročne prognoze Europskog centra za srednjoročnu prognozu vremena za razdoblje od 23. do 29. rujna signaliziraju normalizaciju temperatura zraka u većem dijelu Europe i njihov povratak, ne samo u normalne okvire, već i iznad prosjeka, konkretno, u Dalmaciji do dva stupnja Celzijusa iznad višegodišnjeg prosjeka, a u kontinentu čak i malo više. U istom razdoblju, dugoročne prognoze signaliziraju više oborina od prosjeka, naročito na području južnog Jadrana što možemo protumačiti kao povećanu mogućnost ciklonalne aktivnosti na jugu „Čizme“.
DOBRE (DUGOROČNE) VIJESTI ZA POČETAK LISTOPADA
Ako je vjerovati dugoročnim prognozama, početkom listopada na području Sredozemlja uslijedit će jedno sušnije razdoblje, uz količine oborina ispod višegodišnjeg prosjeka. Istovremeno, vrijednosti srednje temperature zraka trebale bi biti iznad višegodišnjeg prosjeka, na području Dalmacije i do 3 stupnja Celzijusa što nikako nije zanemarivo. Stoga, skloni smo razmišljanju kako bi početkom listopada ponovno mogli nositi manje odjeće i ipak imati priliku i ove godine uživati u mnogima najdražem razdoblju godine- bablje ljeto. Dugoročno kroz listopad gledajući, iznadprosječne temperature zraka bi se mogle „istopiti“ u drugoj polovici tjedna pa bi to u konačnici, kad se sve zbroji i oduzme, trebao biti nešto topliji mjesec od višegodišnjeg prosjeka, dojam je ne i ekstremno topliji.