StoryEditorOCM
RegionalZVALI SU JE PLITVIČKIM JAMESOM BONDOM

Tužila poslodavce: 'Nekim kolegama na mobitelu, kada ih ja zovem, piše 'Kujetina', a ne daju mi ni da vozim službeni auto...'

Piše Mario Pušić/Jutarnji.hr
20. kolovoza 2018. - 16:59
katica_poljak

Katica Poljak, rendžerica, odnosno čuvarica prirode iz Nacionalnog parka Plitvička jezera, tužila je poslodavca zbog diskriminacije, uznemiravanja i šikaniranja od nekih radnih kolega te stavljanja u nepovoljniji položaj zato što je žena. Katica je do sada bila dosta medijski eksponirana predstavljajući službu u kojoj je jedina žena u odjelu od desetak zaposlenika. Zbog broja značke “007” prozvali su je plitvičkim Jamesom Bondom, piše Jutarnji.hr.

U svojoj tužbi ona je zatražila odštetni zahtjev od 30.000 kuna, no Općinski sud u Gospiću u svojoj nepravomoćnoj presudi zaključio je kako nije baš bilo sve tako kako je navela u svojoj tužbi te joj je dosudio samo odštetu za duševne boli od 5000 kuna. A ona je navela kako je još prije šest godina podnijela poslodavcu pritužbu na jednog kolegu za zaštitu dostojanstva radnika od uznemiravanja te je on tada upozoren.

Dokaz u računalu

Četiri godine kasnije to se nastavilo jer je netko na službenom računalu umjesto broja njezina mobitela upisao “kujetina”. Također se požalila kako ima zabranu upravljanja službenim vozilom nadzorne službe te da takva zabrana ne postoji za većinu kolega, čime se dovodi u neravnopravan položaj u odnosu na ostale kolege samo zato što je žena.

Ispitivanjem svjedoka i uz pomoć materijalnih dokaza sud je zaključio kako se u kolovozu 2016. godine na službenom mobitelu umjesto pojavljivanja internog broja 261 službenog mobitela koji duži tužiteljica, kada ona poziva s navedenog broja, prikazivao natpis “kujetina”, kao što se i na drugom službenom mobitelu internog broja 297, također umjesto ovog internog broja koji duži tužiteljica, memorira naziv “kuja”.

Službeno vozilo

No, navode kako nije dokazano da je stavljena u nepovoljniji položaj samo zato što je žena jer nije postojala takva diskriminacijska osnova. Točno je, navode, da je tadašnji ravnatelj tuženika odredio da se službenim vozilom Toyota mogu koristiti četiri djelatnika, a ne i preostalih pet, među kojima je i ona. No, “to je nije stavilo u nepovoljniji položaj zato što je drugog spola, već je očito sasvim legitimna procjena rukovoditelja da se službenim vozilom mogu služiti samo pojedini zaposlenici”.

Stručni studij

- Osim toga, tužiteljica je odlukom o zaduživanju službenog vozila od 17. ožujka 2017. godine zadužila službeno vozilo Mitsubishi, dapače tuženik je donio i odluku o plaćanju tužiteljici i školarine za prvu godinu izvanrednog stručnog studija na Veleučilištu u Karlovcu, iz čega proistječe da u postupanju tuženika nije bilo diskriminacije u odnosu na tužiteljicu po osnovi spola, na koji se tužiteljica pozvala kao diskriminacijsku osnovu - navodi sud.

- Okolnost da je tužiteljici umjesto internog broja na službenom mobitelu kojim je zadužena dan ili dva pisalo u trenutku kada se ona poziva “kujetina” i “kuja”, svakako je neželjeno ponašanje koje predstavlja povredu dostojanstva osobe, a koje uzrokuje ponižavanje - zaključio je sud navodeći kako je nesumnjivo da je tužiteljica zbog ovakvog uznemiravanja pretrpjela duševne boli, odnosno da joj je povrijeđeno pravo osobnosti na dostojanstvo i ugled, odnosno na duševno zdravlje, slijedom čega ima pravo na pravičnu novčanu naknadu. Svaka stranka u postupku snosit će svoj dio troška.

08. studeni 2024 15:49