Velika količina kiše koja se u noći sa srijede na četvrtak sručila na područje Nacionalnog parka Paklenica napravila je štetu koja će se sigurno sanirati mjesecima.
Čak 150 litara kiše po metru kvadratnom u nekoliko sati dovelo je do nezapamćenog bujanja potoka kroz Veliku Paklenicu koji je u donjem dijelu izašao iz svog toka i prekrio županijsku cestu. Zbog prirodne konfiguracije terena, odnosno prirodnog lijevka, stvorile su se bujice koje su nosile sve pred sobom: staze, odmarališta, vodovodne cijevi...
- Zbog velike količine oborina, tu noć uopće nismo uspjeli prići lokaciji već smo pravu razinu štete vidjeli tek sutradan. Stradala je glavna turistička staza na usponu prema planinarskom domu građena tridesetih godina prošlog stoljeća i na njoj vrijedne serpentine. Mještani nam kažu kako ovako nešto ne pamte. Trenutno nam je najveći problem vodovod koji s izvora opskrbljuje cijeli park i dio Starigrada. Cijevi su izašle na površinu, razbilo ih je na više mjesta tako da su svi naši objekti, planinarski dom, lugarnica i posjetiteljski centar Podzemni grad trenutno bez vode. Centar, na sreću, nije oštećen, ali je zatvoren. Ugibalište i stazu ispred centra doslovno je ispralo. Djelatnici Vodovoda odmah su izašli na teren kako bi se utvrdila šteta i krenulo u sanaciju, ali to će biti vrlo zahtjevan posao zbog naših specifičnih okolnosti i teških uvjeta- kaže ravnateljica NP Paklenica, Natalija Andačić.
Kad sanacije krene, cijevi duge po nekoliko metara morat će se nositi ručno jer na visinu od 80 do 250 metara nadmorske visine nema drugačijeg pristupa. Na tom području, naime, strogo su zabranjena vozila i ne smije se prometovati. Jedina pomoć za prijenos materijala bit će mazge i konji, a još uvijek se ispituje mogućnost da se najvišim točkama pomoći dopremi s helikopterom.
Tek nakon analize cijelog terena, a površina Nacionalni park Paklenica ima oko 95 kvadratnih kilometara prostora, znat će se kojim tempom će se raditi sanacija. Također, dok se ne vrati voda, posjetiteljski centri bit će zatvoreni.