Gradnja hidroelektrane na izvoru Une koju su obilježili prosvjedi uslijed devastacije okoliša, rezultirala je nedavnim člankom Forbesa Hrvatska o ključnom investitoru u elektranu Saši Svalini. Navedeni članak propustio je spomenuti njegovog poslovnog partnera Josipa Heita koji je uključen u brojne Svalinine poslove. U Hrvatskoj je potpuno nepoznat javnosti, s obzirom da češće boravi u Njemačkoj, Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Rumunjskoj. U Rumunjskoj je zbog svog bogatstva zvijezda tabloida, no o njemu ima i članaka u medijama koji istražuju prijevare. Spominje ga se u kontekstu Ponzi shema i bliskosti s mafijašima, piše Forbes Hrvatska.
Čini se da mu pozornost godi. Posjeduje stranicu na Instagramu gdje ga prati 593.000 pratitelja kao i web stranicu na kojoj se predstavlja kao uspješni poduzetnik. Na njoj navodi kako je svoj poduzetnički put započeo s kompanijama Starac GmbH i Starac d.o.o. za koje kaže da su sada u obiteljskom vlasništvu. Prema neprovjerenim informacijama kojima raspolaže Forbes Hrvatska, Heit nije samo Svalinin poslovni partner, nego i šogor.
Tvrtka Starac u posljednje se vrijeme spominjala i kao izvođač radova na vezanih uz hidroelektranu na Uni. Osim te kompanije, Heit u svom životopisu spominje i hrvatsku tvrtku White Rock koja je u vlasništvu njegove njemačke kompanije GSB Gold Standard Banking Corporation AG. Direktor White Rocka je već spomenuti Saša Svalina.
GSB Gold Standard Corporate je vjerojatno najvažnija Heitova tvrtka. Na službenim web stranicama predstavljaju se kao vodeća tvrtka za softver, IT i Blockchain u Njemačkoj. Osim blockchaina, neka od područja koja Heit navodi u svom životopisu su plemeniti metali, luksuzni turizam, nekretnine, investicije u fintech i druge.
U životopisu navodi kako govori čak šest jezika. Na prvom mjestu su hrvatski, njemački i rumunjski, potom engleski te ruski i talijanski. Iako bi se iz životopisa zaključilo da solidno govori engleski, video intervju snimljen u Rumunjskoj prije četiri godine pokazuje baš i ne briljira. Intervju je objavila Antena STARS – rumunjska televizijska postaja koja prati “životni stil domaćih i međunarodnih slavnih osoba”.
Intervju je vođen u Heitovom Bugattiju Chiron koji je navodno najskuplji automobil u Rumunjskoj. Heit u intervjuu pojašnjava kako je odrastao u vrlo siromašnoj obitelji u bivšoj Jugoslaviji, no ubrzo se ispravlja i kaže kako su financijski bili nekakav prosjek. Navodi kako je nakon dvije godine studiranja prekinuo studij i 1998. godine pokrenuo svoju prvu kompaniju za turizam i luksuzne usluge, odnosno leasing i charter brodova u Hrvatskoj.
U nastavku intervjua rekao je kako ima 200.000 direktnih i indirektnih zaposlenika, no nije pojasnio u kojim kompanijama. Za usporedbu – u 2023. godini malo veći broj zaposlenika od toga globalno je imao Microsoft, a malo manji Google. Heitov GSB Gold Standard Corporate na Linkedinu ima sedam zaposlenih.
Josip Heit dao je intervju za rumunjsku televiziju Antena STARS. U fokusu intervjua objavljenog prije četiri godine bio je Heitov Bugatti Chiron koji je tada navodno bio najskuplji auto u Rumunjskoj.
Za razliku od poslovnih ljudi koji u intervjuima obično dosta pričaju o svom poslovanju, Heit i voditeljica uglavnom su pričali o njegovom automobilu, jahti i vožnji privatnim zrakoplovima. Jedan od njegovih korporativnih videa također u prvi plan ne stavlja poslovanje, nego njegova putovanja. Osim avionima, Heit u njemu putuje u povorci limuzina koje prate tjelohranitelji na motorima.
Korporativni video Heitove tvrtke prikazuje ga kao poslovnog čovjeka koji dosta putuje. Prizor u kojem se on vozi u koloni limuzina praćenoj tjelohraniteljima na motorima nije baš uobičajen u poslovnom svijetu.
Jedan od njegovih suradnika s kojima ima odlične prijateljske odnose i naziva ga bratom je Alex Bodi (u društvu Josipa Heita na donjoj fotografiji). Rumunjski Newsweek otkriva kako je on uhićen 2020. godine zbog sumnje u prisiljavanju više žena na prostituciju. Bodijev vjenčani kum je Adrian Tâmplaru, suradnik zloglasnog rumunjskog mafijaša Ioana Clămparua koji trenutno služi 30-godišnju zatvorsku kaznu. Nakon njegovog uhićenja Tâmplaru je pokrenuo svoju mrežu trgovine ljudima i prostitucije.
Nema nikakvih informacija o tome da se Heit bavi takvom vrstom kriminala, no kriptoprojekti u koje je uključen često su proglašavani Ponzi Shemom. Njih je najdetaljnije pratio portal BehindMLM.com koji već 15 godina uspješno upozorava na prijevare diljem svijeta.
Heit je značajnu ulogu imao u piramidalnoj shemi Katarbars koju je pokrenuo Nijemac Harald Seiz. Britanski Guardian 2019. godine objavio je kako je njemački regulator Karatbarsu naredio gašenje poslovanja temeljenog na blokchainu nakon optužbi da se radi o piramidalnoj shemi. Njemačka je za Seizom raspisala tjeralicu, nakon čega je on pobjegao na Tajland.
U nekim drugim prijevarama Heit je bio ključna osoba. Jedna od onih koje je BehindMLM.com temeljito istražio je GSPartners. Više saveznih država SAD-a prozvalo je GSPartner prijevarom, među kojima i Kalifornija. Prema portalu BehindMLM.com, njegov najnoviji projekt Auratus također je prijevara.
Među komentarima na tom portalu može se pronaći i neprovjerena informacija kako je Josip Heit prije 2013. godine prezivao Čurčić, piše Forbes Hrvatska
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....