SportPRIJE 47 GODINA

Maraton u ‘kontra‘ smjeru - od Zadra do Preka - plivao se posljednji put 1976. godine

Piše Ivica Gjergja
9. kolovoza 2023. - 22:02

Na maratonu Zadar – Preko, organizator natjecanja Plivački klub Zadar imao je najviše natjecatelja - 25 ukupno iz kluba.

Maraton se plivao u ‘kontra‘ smjeru od Zadra do Preka, posljednji put 1976. godine, a održan je 5. kolovoza povodom obilježavanja Dana pobjede i Domovinske zahvalnosti na obljetnicu ‘Oluje‘.

Prisjetimo se da je start krenuo sa sat vremena zakašnjenja radi loših meteo uvjeta. Na startu je bilo ukupno 186 plivača i plivačica koji su zaplivaio prema Preku stazom dugom 4600 metara. Istovremeno su se plivale dvije utrke, uz 124 plivača rekreativaca, treću godinu za redom na maratonu, plivali su i natjecatelji iz CRO CUP sustava, njih ukupno 62.

Plivač Marin Mogić član KDPSR Poreč, pobjednik je 51. plivačkog maratona Zadar - Preko sa novim rekordom staze 49 minuta i 19 sekundi, skinuo je rekord Grge Mujan (50.52). U ženskoj konkurenciji, pobijedila je Matea Sumajstorčić, također član KDPSR Poreč koja je dionicu isplivala za 57 minuta i 32 sekunde.

Uz najbrže plivačice i plivače još treba istaknuti i najmlađeg i najstarijeg sudionika maratona. Nagradu za najmlađeg natjecatelja, odnijela je članica PK Zadar, 11-godišnja Adriana Knežević koja je stazu otplivala u vremenu 1:27.55. Najstariji sudionik ovogodišnjeg maratona, bio je 73-godišnji Ivica Čulina kojemu je ovo bio 22. preplivani maraton, a dionicu je otplivao za 1:48.38.

U PK Zadar su posebno ponosni na ukupno 25 plivačica i plivača Kluba koji su nastupili na maratonu, ostvarili izvrsne rezultate te osvojili 6 odličja. U kategoriji žene do 19 godina, zlato je osvojila Lucija Klasić (1:10.01), srebro Marcela Lovrović (1:10.09), a broncu Karla Sorić (1:13.58). U kategoriji žene do 15 godina, Andrea Uhoda (1:10.59) osvojila je broncu dok je kod muškaraca u istoj kategoriji Niko Baričević (1:04.43) osvojio srebro, a Paulo Sinovčić (1:18.31) broncu.

Izvrsne plasmane ostvarili su i sljedeći plivači. U kategoriji Ž do 15 godina: 4. Marta Vrdoljak (1:14.58), 5. Mareta Mikulić (1:21.40), 6. Lena Brok (1:21.45), 7. Matea Grbin (1:21.45), 8. Cvita Knežević (1:21.45), 9. Erika Sorić (1:21.47), 10. Danica Sorić (1:21.51) 13. Zara Brtan (1:30.08), 14. Tonka Plavčić (1:35.48) i 15. Anna Veselić (1:36.03); M do 15 godina – 4. Adrian Marinović (1:18.51), 5. Andrija Radas (1:20.35), 6. Matej Šteko (1:23.29). U kategoriji M do 19 godina, 9. mjesto osvojio je Arijan Gagić (1:19,21), a 11. mjesto Bartol Periš (1:23.34). U kategoriji M do 49 godina: 8. Luka Krpina (1:25.18), 21, Ivan Dadić (1:39.05). U kategoriji M do 59 godina, Ernesto Šimac (1:29.12) zauzeo je 10. mjesto, dok je u kategoriji M do 69 godina, Mladen Antišin (1:43.45) zauzeo 6. mjesto.

Za vrijeme održavanja plivačkog maratona, u Preku je održana i mini dječja utrka Akvatlon, za djecu do 14 godina. Utrka se sastojala od 100 m plivanja od otoka Školjića do Preka, te 300 m trčanja uz obalu punu navijača. Pobjednici su nagrađeni prigodnim poklonima.

29. travanj 2024 00:29