Na inicijativu portala Reci.hr te uz podršku 16 inicijativa i udruga u ponedjeljak je pokrenuta Peticija za uvođenje sveobuhvatnog seksualnog obrazovanja u škole kao obveznog nastavnog predmeta!
Kampanja 'Nisam tražila' razotkrila je razmjere seksualnog uznemiravanja i nasilja u obrazovnim ustanovama, na radnim mjestima, na ulicama naših gradova. Nebrojena bolna svjedočanstva, deseci prijava seksualnog uznemiravanja i nasilja upućenih na adrese hrvatskih akademija i fakulteta, svjedoče o dva ključna problema: nekažnjavanju seksualnog nasilja i nedostatku sustava prevencije.
Razmjeri ovog problema, za koji nitko ne želi preuzeti odgovornost, zastrašujući su: svako peto dijete doživjelo je neki oblik seksualnog nasilja, a više od 90 posto seksualnog uznemiravanja i zlostavljanja ne bude nikada prijavljeno ili otkriveno.
Sveobuhvatno seksualno obrazovanje unutar sustava obrazovanja jedan je od najvažnijih alata u prevenciji seksualnog uznemiravanja i nasilja. Međutim, zdravstveno obrazovanje kakvo trenutno postoji u školama, a uvedeno je 2019. godine kao izvannastavni predmet – niti je adekvatno niti se provodi.
Više od 80 posto mladih želi seksualnu edukaciju u školama!
Unatoč jasnim dokazima da sveobuhvatno seksualno obrazovanje štiti djecu i mlade te koristi društvu u cjelini, u Hrvatskoj 2021. godine djeca i mladi nemaju pristup seksualnom obrazovanju unutar obrazovnog sustava.
Istraživanja provedena među mladima prije deset godina pokazala su da 83 posto njih želi seksualnu edukaciju u školama, što je potvrdilo i istraživanje provedeno prije tri godine u kojem su mladi u Hrvatskoj odgovarali na pitanja što znaju i što uče o seksualnosti, ai 80 ih se izjasnilo da žele seksualno obrazovanje u škole! Konkretno, žele učiti o slobodnom i informiranom pristanku, reproduktivnom zdravlju, o rodno uvjetovanom nasilju, rodnom identitetu i seksualnoj orijentaciji te seksualnom nasilju. Žele, dakle, učiti o temama koje postojeći izvannastavni predmet Zdravstvenog odgoja trenutno ne pokriva.
Prednosti seksualnog obrazovanja u školama
Odgođen ulazak u seksualne odnose, smanjenje rizičnog ponašanja, povećana uporaba kontracepcije, pozitivan stav o brizi za seksualno i reproduktivno zdravlje – prednosti su sveobuhvatnog seksualnog obrazovanja, zaključci su istraživanja provedenog na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Ipak, djeca i mladi informacije o seksualnosti danas uglavnom dobivaju putem web stranica i društvenih medija, a tako do njih dolaze znanstveno neutemeljene informacije i savjeti.
Ključni razlozi za sveobuhvatnu seksualnu edukaciju
Ujedinjeni narodi i Svjetska zdravstvena organizacija navode nekoliko ključnih razloga za sveobuhvatnu seksualnu edukaciju koja je jedno od temeljnih ljudskih prava.
- Sveobuhvatna seksualna edukacija ne vodi ranijoj seksualnoj aktivnosti ili rizičnom seksualnom ponašanju
- Većina evaluacija pokazuje da seksualno obrazovanje smanjuje rizična ponašanja, potiče upotrebu kondoma i reducira broj neplaniranih trudnoća
- Programi koji propagiraju samo seksualnu apstinenciju pokazali su se neefikasnima
- Seksualno obrazovanje potiče veću brigu o seksualnom i reproduktivnom zdravlju
- Seksualno obrazovanje jača samosvjesnost i svijest o tjelesnoj autonomiji
Država je dužna djeci i mladima unutar sustava javnog obrazovanja pružiti informacije koje će im pomoći da čuvaju i štite seksualno i reproduktivno zdravlje i prava. Država je dužna pružiti im znanje temeljem kojeg mogu prepoznati seksualno nasilje i na njega reagirati. Brojne kampanje posljednjih godina u Hrvatskoj i regiji pokazale su da su žene i djevojčice spremne prekinuti šutnju i progovoriti o nasilju koje doživljavaju. Red je na državi da prekine šutnju i adekvatno pristupi prevenciji seksualnog nasilja. Uvedite obvezno seksualno obrazovanje u škole i preuzmite odgovornost!