StoryEditorOCM
Zadar plusFOTOGALERIJA

Danas se u Ninskoj solani održao 10. Festival soli i Dan otvorenih vrata solane, pogledajte kako se sol "bere" na otvorenim bazenima

Piše M.K.
3. kolovoza 2023. - 20:11

Danas se u Ninskoj solani održao 10. Festival soli i Dan otvorenih vrata Solane.

U Ninskoj solani reći će da je sol neponovljivo bezvremena – postoji otkada postoje voda i kamen te će postojati i dugo nakon nas.

image
Jure Miskovic/Cropix/Cropix

Većina solana proizvodi sol tako što je u proizvodnim pogonima industrijski prerađuje i tretira. Solana Nin to ne radi. Ona skuplja sol na otvorenim poljima soli na način da se u proljeće pune bazeni morskom vodom. Prirodnim isparavanjem dobiva se salamura iz koje se kristalizira sol. U dobrim vremenskim uvjetima, početkom ljeta započinje kristalizacija i berba soli koja traje sve do početka jeseni. Ninska je morska sol izvorna, neprerađena i kao takva bogata prirodnim mineralima.

U ishrani je najzdravija ručno brana, nerafinirana morska sol jer sadrži jod morskih algi koji utječe na pravilan rad štitne žlijezde, brom koji je neophodan živčanom sustavu i kalij koji pomaže u koncentraciji i mentalnom radu. Morska je sol lijek protiv stresa i celulita, a samim time i eliksir za zdravu i lijepu kožu. Sol snažno utječe na razmjenu stanica u koži i potkožnom tkivu potičući metabolizam i izlučivanje štetnih tvari.

image
Jure Miskovic/Cropix/Cropix

Proizvodnja Solane Nin na prirodan i ekološki način odvija se kroz pet skupina bazena ispod vedrog neba. Kroz prve četiri skupine odvija se prirodno isparavanje morske vode Jadrana utjecajem sunčeve energije i energije vjetra tijekom suhog i toplog perioda godine, dok se u petoj skupini, tzv. kristalizacijskim bazenima iz ugušćene morske vode (salamure) kristalizira morska sol.

Prva sol koja se kristalizira je cvijet soli na površini salamure koji se ubire svaki dan uz pomoć mikronskoga sita u idealnim vremenskim uvjetima – tijekom sunčanoga perioda bez vjetra (rani jutarnji sati). Nakon isparenja salamure (10 dana), na dnu ostane nataložena prirodna kristalična sol (15-20 mm). Prije „žetve“, tj. sakupljanja soli ispušta se višak salamure da se sol procijedi. Tako ocijeđena sol se zatim ručno prikuplja na hrpe i prevozi do skladišta.

image
Jure Miskovic/Cropix/Cropix

Prosječna proizvodnja morske soli u posljednjih 10 godina u Solani Nin je 3200 tona. Proizvodnji morske soli pogoduju visoke temperature i vjetrovi, posebice „suha“ juga, maestral i lagana bura. Sezona „žetve“ traje u prosjeku 63 dana tijekom kasnoga proljeća, ljeta i rane jeseni - navode u Solani Nin.

Kako je danas izgledala berba soli, pogledajte u našoj fotogaleriji.

27. studeni 2024 06:33