Šarmantno uređena radionica nježnih boja u skrivenom dvorištu nedaleko od zadarskog mosta, u njoj mnoštvo glinenih posudica, šalica, pladnjeva i teglica za cvijeće na policama koji čekaju svoj red da im se podari karakter, lončarsko kolo u kutu, nekoliko vrućih tanjura na stolu tek izvađenih iz peći za keramiku i doslovno – miris zlata u zraku... Nalazimo se u kreativnom raju Martine Ćurković (32) i Zdenke Vrgoč (30) u kojem njihovo nesputano stvaralaštvo postiže puni sjaj, potpuno obuzeti njihovim pastelnim kreacijama pod nazivom "Krakle".
Brend je dobio ime prema francuskoj riječi "craquelé", koja opisuje mrežu sitnih pukotina što nastaju na glazuri keramičkih predmeta, poput sitne paučine, a ove prijateljice i već desetak godina suradnice odabrale su ga zbog simpatičnog zvuka pri izgovaranju, iako stvaraju potpuno glatke keramičke predmete, bez ijedne pukotine. Oni nastaju gotovo svakodnevno kao rezultat zajedničke ljubavi prema oblikovanju i oslikavanju keramike, uz pomoć četiri vješte ruke. Kad ih gledate u radu, pomislite "pa ovo se čini lako"! No, i nije baš...
Uz njih je nemoguće loše započeti dan
– Do oblika koje vidite nismo došle preko noći. Kako je Zdenka diplomirana arheologinja, a ja restauratorica, u početku smo izrađivale "povijesnu" keramiku, imitirajući srednjovjekovne i renesansne oblike, a tek kasnije smo se zaigrale bojama i opustile se u realiziranju naših ideja. Nastali su tako jedinstveni oblici iza kojih stoji dosta godina eksperimentiranja, poput ove šalice s posebnim utorima, po kojoj smo, rekla bih sada, i prepoznatljive kupcima – govori nam Martina držeći u ruci pastelno zelenu šalicu s kojom je, čini se, ako je kava unutra, nemoguće loše započeti dan. Iako izrađuju otprilike dvije kolekcije godišnje (proljeće–ljeto, jesen–zima) neke motive ponavljaju, neki se novi rađaju, ali sve ih vežu slični pastelni tonovi i zbog toga se razni setovi mogu kombinirati. Primjećujemo da su vrlo lagani u ruci, poput papira, ali vrlo čvrsti, zapravo vječni.
– Pokazala bih vam sada i vaze, ali jučer sam ih sve zapakirala i poslala u galeriju u Dubrovnik, pripremamo se za ljeto – ispričava se Zdenka pokazujući na policu s gotovim radovima.
Djevojke su u poslu izrade keramike podijeljene, Zdenka više izrađuje na lončarskom kolu, dok se Martina opredijelila za ručno modeliranje i oslikavanje. Kako, dakle, nastaje Krakle?
– Keramički predmeti mogu se izrađivati na nekoliko načina. Mi sirovu glinu kupujemo od nabavljača, a radimo uglavnom s bijelim smjesama zbog oslikavanja, te u nešto manjoj mjeri s crvenom i crnom glinom. Jedan od načina na koji se može raditi je lončarsko kolo, uz pomoć kojega izrađujemo šalice, vaze, zdjelice, tanjure i čajnike. Nakon što željeni oblik formiram na kolu, pustim da se malo posuši i zatim ga tokarim, to znači da mu izradim nožicu ili postolje na kojem stoji, a zatim se predmet ponovno suši i nakon toga se oslikava. Drugi način izrade je uz pomoć kalupa. Tako izrađujemo zdjelice, glina se razvalja i stavlja se preko kalupa. Kad se posuši, slijedi obrada, brušenje rubova i oslikavanje. Treći način je s tekućom glinom – služi nam za oblike koje nije moguće napraviti rukama. U gipsane kalupe, koje smo same izradile, ulijevamo tekuću glinu, gips povlači vodu iz tekuće gline i stvara se korica. Nakon sušenja također slijedi obrada i dekoriranje – objašnjava nam Zdenka, koja isto to čini i polaznicama radionica koje često održava također u ovom zadarskom studiju.
– Prvo pečenje gline odvija se na 1000 stupnjeva Celzijevih i traje devet sati. Nakon toga slijedi još jedno pečenje, zatim hlađenje i na koncu se stavlja sjajni premaz. Svi uporabni predmeti koje izrađujemo glazirani su food safe bezolovnim glazurama, 100 posto su sigurni kod pripreme i posluživanja hrane i pića. Neku keramiku na kraju oslikavamo i rastopljenim česticama zlata – opisuje Martina dok ukrašava jednu od zdjelica, u zraku se osjeća pomalo slatkast miris tekućeg zlata, a prostor studija, koji je nekoć bio radionica za brodove njezina dide, još više oživi.
Oblikovanje gline nije najteži dio posla
– Krajem 2012. obje smo bile nezaposlene i odlučile smo se baciti u ovaj posao. Meni je prijatelj poklonio peć za keramiku i lončarsko kolo, a Martina je imala prostor koji je željela obnoviti. Logistički, imale smo sve potrebno za početak. Nekoć su studio ili atelje bile prevelike riječi za ovaj prostor, ali mi smo ga obnovile i sada je naš reprezentativan kutak. Stalno nešto u njemu mijenjamo, a ako nam ne uspije, jednostavno si kažemo – ma mi smo i htjele takav industrijski stil! – kroz smijeh nam kaže Zdenka. Cijene njihovih rukotvorina kreću se od 100 pa do 350 kuna, kupuju ih i mladi i stari, kao poklon drugome ili kao poklon sebi (što je još češće, saznajemo), za uređenje dnevnog boravka ili funkcionalne predmete uvrštavaju u vlastite kuhinje... Ljudi ih uglavnom nađu preko društvenih mreža, a privuče ih i njihov sanjiv Instagram profil.
– Najteži nam je dio ovog posla objavljivanje slika na društvenim mrežama – kažu djevojke smijući se dok raspoređuju predmete na stolu i pripremaju ih za slikanje. Čini se da su dozu šarma i zaigranosti iz svojih karaktera jednostavno prenijele na svoje posuđe.
Keramika Krakle može se nabaviti u prodavaonicama "Le Prase" u Zagrebu i Zadru, u splitskim galerijama BAG&CO, "Get More" i "Svit u Split", "Kola Fjaka" u Šibeniku, "Life According to Kawa" u Dubrovniku, "Muffin fashion Store" u Puli, "Kutch" u Sarajevu i "Manufaktura" u Rijeci.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....