Nikada nisam znala što je kupovno jaje, vino ili maslinovo ulje, govori nam Marta Pintur, dopredsjednica te voditeljica ureda Udruge za ruralni razvoj Ravni kotari koja je dosada uspješno provela devet lokalnih i jedan nacionalni projekt.
Marta Pintur je i sama dijete Ravnih kotara pa svoj posao ne smatra nimalo neobičnim, a rad u udruzi opisuje zanimljivim, interaktivnim i plemenitim poslom koji ti otvara poznanstva s vrijednim i nesebičnim ljudima. Ova 31-godišnja diplomirana politologinja je pišući svoj magistarski rad na temu Europeizacija politika ruralnog razvoja shvatila što Hrvatsku zapravo očekuje uzlaskom u EU.
– Prvotno sam htjela pisati o depopulaciji sela, ali sam zbog nedostatka literature u tadašnje vrijeme odustala pa je odluka pala na politiku ruralnog razvoja gdje sam sva svoja stečena znanja željela prenijeti na lokalnu razinu – priča nam Marta koja se nakon završenog magisterija politologije, 2010. godine vratila u Zadar gdje počinje raditi kao novinarka u jednom lokalnom mediju.
Nakon par godina postaje vanjska suradnica Agrra-e, agencije za ruralni razvoj Zadarske županije i organizira predavanja, radionice te pohađa sve dodatne edukacije vezane uz ruralni razvoj.
– Priča o udruzi Ravni kotari dogodila se sasvim slučajno – na kavi. Grupa istomišljenika i entuzijasta odlučila ju je pokrenuti. Na toj kavi su bili današnji predsjednik Udruge Vlado Rapan te tajnik Mate Buljat i ja. Željeli smo pomoći rodnom kraju, a udruga se činila kao idealno rješenje te nam je otvorila mogućnost da realiziramo sve naše želje – prisjeća se Marta napominjući kako je udruga nastala na dobroj volji i želji za poboljšanjem lokalne zajednice jer je sav rad bio – volonterski!
– Nakon samo tri mjeseca rada dobili smo nagradu hrvatskog ruralnog parlamenta za najbolju projektnu ideju “P3 – povuci, potegni, proslijedi” gdje smo željeli mlade akademike sa zadarskog područja obrazovati te otvoriti podružnice udruge u Benkovcu, Ninu i Gračacu koje bi pomagale lokalnima pisati projekte iz ruralnog razvoja – govori nam Marta koja priznaje da ćemo se i sami iznenaditi kada spoznamo koliko mladih sudjeluje u poljoprivredi.
– Nevjerojatno je koliko mladih ljudi sudjeluje u ruralnom razvoju, začudili biste se! Čak 40 posto proračuna EU odlazi na poljoprivredu, a dodatne bodove za "povlačenje" sredstava imaju mladi, upravo nas to tjera da im i pomognemo – govori nam Marta napominjući kako mladima treba veća potpora lokalne sredine.
– Mladim poljoprivrednicima nedostaje sredstava i informacija, a naša udruga u što kraćem vremenskom roku radi posao nekoliko institucija i pomažemo im, uz pomoć radionica, predavanja i projekata da dignu svoje poslovanje na višu razinu i probiju se na tržištu – kaže Marta koja je svjesna da je poljoprivreda sve samo ne lagan posao jer i njena cijela obitelj obrađuje masline, vinovu lozu i sezonsko voće i povrće pa zna koliko je truda potrebno kako bi se to uzgajalo.
– Motika je temelj ruralnog razvoja i bez nje ne ide. Najsretnija bih bila kada bi se za 20 godina Zadarska županija hranila proizvodima koji su tu uzgojeni – rekla nam je za kraj Marta.
Udruga bilježi brojne uspjehe
Dobar rad udruge dokazuje i nagrada od strane Vlade Rh gdje su od osnutka na Danima otvorenih vrata udruga nagrađivani kao najbolji. Organizirali su i prvu ruralnu konferenciju pod nazivom „Potencijali ruralnog razvoja Zadarske županije - Umrežavanje i razmjena iskustva" koja se održala u Kući dalmatinskog pršuta Roca u Stankovcima, a okupila je sve relevantne aktere ruralnog razvoja u Zadarskoj županiji.
– Htjeli smo da razmjena znanja bude okosnica ove konferencije, a njen glavni cilj zadržavanje stanovništva na ruralnom području te omogućavanje samozapošljavanja i stvaranja dodatnih sadržaja, govori nam Marta koja trenutno radi na projektu Poduzetna ruralna žena koji okuplja 10 žena s benkovačkog područja.
– Riječ je o projektu koji nezaposlenim ruralnim ženama sa srednjom školom omogućava dodatno obrazovanje kroz uzgoj ljekovitog bilja i izradu prirodne kozmetike od ljekovitog bilja. Projekt se sastoji od edukacije, radionica, terenske nastave i izleta – kaže Marta dodajući kako će sve polaznice ovog projekta svoje proizvode predstaviti na Benkovačkom ljetu.
Marta je u ponedjeljak održala i predavanje u Gradskoj knjižnici Zadar na temu "Možeš i ti: Urbani balkonski vrtovi u Zadru" gdje je prezentirala projekt udruge iz 2016. godine. Na predavanju je iznijela iskustva i korisne prijedloge vezane uz ozelenjavanje balkonskih prostora i uzgoja zdravih namirnica u balkonskim uvjetima.
– Cilj projekta je bio potaknuti zainteresirane na uzgoj ljekovitog i začinskog bilja te povrća na svojim balkonima. Htjeli smo doprinjeti lokalnoj samoodrživosti, očuvanju bioraznolikosti u gradu, zdravijoj okolini kao i ljepšoj i bogatijoj slici grada – govori Marta