StoryEditorOCM
Zadar plusKAD SE MALE RUKE SLOŽE...

Predstavljamo sedam arhitektonskih rješenja za oživljavanje bivše vojarne Stjepana Radića

Piše Ana Franić
6. lipnja 2017. - 16:35
gradionica_2

Što se sve može napraviti na prostoru zapuštene vojarne Stjepana Radića pokazalo je sedam timova mladih zadarskih arhitekata koji su tijekom tri dana brainstorminga u prostoru Coworkinga osmislili rješenja za oživljavanje tog atraktivnog i vrijednog prostora u samom centru Zadra. U organizaciji Društva arhitekata Zadar i u suradnji Grada Zadra i Udruge Eko-Zadar održanu (G)radionicu moderirali su Nina Ninčević, Lucija Perić, Nera Nejašmić Kozina i Petar Kozina, a stručni žiri u sastavu Šime Erlića, Nives Rogoznice i Pere Marušića odluku o pobjedniku donijet će 9. lipnja, a izložba svih sedam radova se otvara 02. lipnja u sklopu festivala KvartArt.

- Cilj (G)radionice bio je sa ponuđenim rješenjima osvijestiti građanstvo o postojanju iznimno kvalitetnog prostora u širem gradskom centru kroz koji su bespotrebno postavljene ograde oko niza institucija. Iznimno smo zadovoljni odazivom i radovima koje su polaznici radionice uspjeli proizvesti unutar tako kratkog vremenskog roka te se nadamo da će Grad smoći financije da izvede neka od ponuđenih rješenja koja će potaknuti građane na aktivno korištenje prostora bivše vojarne, rekla je Nina Ninčević, jedna od moderatorica radionice.

Prijedlozi rješenja po timovima:

TIM 1: TENDEriranje / nove TENDEncije

Autori: Damira Grbas, Josipa Grbas, Rade Gregov

Glavna ideja je korištenje ulaza u vojnu zonu sa svake strane svijeta, s time da tri ulaza već postoje, a za ulaz na sjeveroistoku potrebno je rušenje ograde. Nakon toga bi se postavile šarene tende koji bi prostor učinile ugodnijim za boravak te bi indirektna rasvjeta omogućila boravak noću.

 

TIM 2: žuTINEL

Autori: Renata Petani, Natalija Šarlija, Zrnika Vrkić

Autori predlažu koncept žutog tinela odnosno dnevnog boravka na otvorenom okruženog zelenilom. Trg na kojem predviđaju centralna događanja za razne manifestacije nalazi se u središtu vojarne i kroz niz manjih kreativnih intervencija kao što su platnena sjenila, klupe, ležaljke postaje prostor za cjelodnevnu korištenje građana.

 

TIM 3: Pro Door

Autori: Simona Gregorović, Margareta Magdić Begonja i Vilma Stopfer

Autori uočavaju da je glavni problem prostora nemogućnost slobodne komunikacije zbog brojnih ograda koje okružuju bivše vojne objekte zato predlažu "prodor" kroz ograde na način da se na glavnim pješačkim čvorištima uklone ograde i postave portali kroz koje će se moći nesmetano kretati.

 

TIM 4: OGRADELADA: Recikliranje barijera

Autori: Dubravka Krpina Car, Matea Mašina, Mate Skoko

Prijedlogom OGRADELADA: Recikliranje barijera žele napraviti novu pješačku arteriju te stazama parcelizirati park na više manjih zelenih površina uz pomoć kojih bi se vratio osjećaj javnog prostora. Naglasak stavljaju na ulaz odnosno izlaz iz cijele četvrti, na prisustvo ruševina i njihovo recikliranje te sadržajima žele pozvati na daljnje otkrivanje zona.

 

TIM 5: #GRIDzadar

Autori: Lucija Žužak, Matija Huzjak, Lana Stipičić

Tim pet svoj projekt počinje low-budget intervencijom, bojanjem dijelova pločnika, fasada, znakova, kojom signaliziraju i skreću pozornost da se u kvartu nešto događa kao „napad“ na svijest sugrađana s ciljem promjene shvaćanja karaktera prostora. Prva etapa jest uvođenje komercijalnog sadržaja u obuhvat kako bi se osiguralo trajno i cjelodnevno korištenje prostora, a time i naviklo sugrađane na boravak, zadržavanje i vraćanje u prostor dok je druga faza izrada prostorno planske dokumentacije.

 

TIM 6: hide & SEE(k) – Reciklaža duha i materijalizacije prostora kroz igru

Autori: Marina Bura, Ana Knežević, Martino Škara

Zaključak prijedloga ovog tima je da pojedine prostorije ruševine koje su nekada pružale intimu, snagom simbolike i ljudske znatiželje nastavljaju utjelovljavati ulogu kroz spoj urbanih elemenata. Prostor ovisno o broju i kreativnosti korisnika vizualno mijenja svoju formu obzirom na pravac kretanja. Konačan cilj igre nakon zaogrtanja intimom, leži u impresiji prostorom u produžetku koji se naizgled čini usred, međutim daleko od vreve urbanog života.

 

TIM 7: zeleNIŠE

Autori: Lucia Kalogjera, Denis Grubišić, Manolo J. Birkić

Intervencija sedmog tima pod nazivom zeleNIŠE se svodi na tri elementa: crvena boja puta, drvena paleta i zelenilo, uz moguće varijacije. Prostor između zgrade Menze i zgrade budućeg Centra za Mlade koji djeluje kao mala "džungla" koristio bi se za različite sadržaje, poput mjesta za odmor, za igranje i gledalište.

04. srpanj 2024 16:49