<p>Armerun Heritage Hotel & Residences</p>
FINALIST ADRIANA

Zavirite u ‘Armerun’ i otkrijte povijest

Piše Toni Veljača
Foto Hotel Armerun/
13. studenog 2024. - 10:00

Posljednjih se godina Šibenik sve češće nalazi među destinacijama koje na našoj obali morate posjetiti. Toj popularnosti Krešimirova grada ponajviše su pridonijele obnove njegovih najvećih simbola, šibenskih tvrđava. Revitalizacija stoljetnih zidina probudila je puni potencijal Šibenika, turizam je jednostavno procvjetao, a broj smještajnih kapaciteta u staroj gradskoj jezgri porastao.

Turističkoj renesansi doprinio je i “Armerun Heritage Hotel & Residences”

Riječ je o baštinskom hotelu smještenom u Docu, na samom kraju šibenske rive, od katedrale sv. Jakova udaljenom samo stotinu metara.

Pred više stoljeća, na lokaciji hotela nalazio se dominikanski samostan kao sastavni dio susjedne crkve svetog Dominika. Objekt u koji su utkane brojne zanimljive crtice iz povijesti, kroz godine, da ne kažemo i vjekove, imao je više funkcija. Dok je postojao kao samostan, dvaput je uništen zbog požara u 16. i 18. stoljeću zbog udara groma u barutanu na Tvrđavi sv. Mihovila. Zanimljiv je i podatak da je u 18. stoljeću, u vrijeme Napoleona, samostan pretvoren u bolnicu, a sredinom 20. stoljeća tu je bila i ribarnica. Prilikom rekonstrukcije objekta svaki razgrađeni kamen vraćen je na objekt kao originalan.

image

’Armerun’ se nalazi nedaleko od šibenske katedrale sv. Jakova

Hotel Armerun/

Pogled na more

Danas prekrasnoj dvokatnici sjaj je vraćen 2021. godine, kada je prenamijenjena u hotel koji se savršeno uklopio u staru jezgru Šibenika i podigao cijelu vizuru tog dijela grada.

– Hotel raspolaže s 21 smještajnom jedinicom, od kojih je 17 soba smješteno u prostoru nekadašnjeg samostana, dok su 4 rezidencije u zasebnom objektu uz hotel. Sve su sobe bez obzira na kategoriju opremljene jednako, dok se razlikuju po veličini i orijentaciji soba, tako da gost može birati želi li pogled na staru gradsku jezgru Šibenika ili pogled na more – kazuje nam Marina Gurdulić, voditeljica prodaje.

Tijekom obnove objekta, koja je trajala od 2019. godine, što znači da je prošla i ono nezahvalno, pandemijsko razdoblje, pronađeni su brojni artefakti i ulomci, kao što su kameni reljefi crkvene heraldike s motivima Sv. Dominika, grb plemićke obitelji Crivelari, razni arhitektonski elementi: profilirane grede, stupovi, kamenice, dovratnici, konzole, kruna bunara, kamena maslinova mlinica i sl., što dovoljno govori o njegovom povijesnom značaju.

image
Hotel Armerun/

Izloženi artefakti datiraju iz vremena od 15. do 18. stoljeća i daju osjećaj da ste na trenutak vraćeni u prošlost.

Sve to, u dogovoru s Muzejem grada Šibenika, danas je izloženo u hotelu što objektu daje posebnu draž. Vrijedi istaknuti i kako je obnovljen prolaz uz hotel, znan i kao Buta Harolda Bilinića, koja je dobila ime po sjajnom splitskom arhitektu koji je bio glavni arhitekt Ivana Meštrovića zaslužan za zavojite skale ispred katedrale u Šibeniku i obnovu gradske vijećnice, a koji je godinama bio zapušten i devastiran.

Prolaz je građen od kamena i sedre zbog čega je bilo izuzetno zahtjevno učvrstiti cijelu konstrukciju. U njemu se nalazi jedna od pet šibenskih kapelica koja je restaurirana zajedno s obnovom bute.

Ipak, sav trud se isplatio jer čim zakoračite u “Armerun”, imate osjećaj da ste ušli u poseban objekt istakan poviješću.

– Gosti su oduševljeni izloženim artefaktima koji su prilikom renovacije objekta pronađeni. Vole čuti povijesne činjenice koje su vezane uz objekt i doista im se trudimo sve približiti. Naša najveća vrijednost, uz lokaciju i pogled na more, jest bogata i zanimljiva povijest koja se veže uz ovaj objekt. Stranim gostima je to posebno zanimljivo – dodaje Marina.

Da je koncept hotela i priča koja je stvorena oko njega pogođena dokazala je ova, ali i prethodna sezona. Gosti se u “Armerun” vraćaju iz godine u godinu. Najčešći posjetitelji su iz SAD-a, Velike Britanije, Njemačke, ali i Hrvatske.

Beograđani uredili interijer

– Nastojimo zadržati individualni pristup prema gostima, na čemu oni gotovo pa i inzistiraju. Imamo stalan tim ljudi koji se nije promijenio posljednje tri godine i mislim da to gosti znaju prepoznati. Ova sezona je bila super, ne možemo se požaliti. Rezultati su nadmašili one lanjske – kazuje naša sugovornica, dodajući kako u Šibeniku predsezona i posezona nisu bile toliko izražene prethodnih godina te se može reći da sezona traje gotovo šest mjeseci.

– Šibenik je sve prepoznatljiviji. Još nekoliko godina i moći ćemo parirati većim gradovima, Splitu, Zadru, Dubrovniku – ističe.

Par riječi i o dizajnu interijera u hotelu za koji je zaslužan “Ping Pong studio” iz Beograda, koji nas je na prvu oduševio. Hotel je uređen u modernom, mediteranskom stilu s brojnim “vintage” detaljima. Crkvene heraldike, ulomci i artefakti dominiraju hodnicima, izloženi su čak i u nekim sobama te su bili posebna inspiracija kako bi se dodatno istaknuo povijesni značaj lokacije na kojoj se hotel nalazi.

U spavaćim sobama dominira drvo i prekrasan kameni zid, kojem je uz nadzor konzervatora koji su sudjelovali na restauraciji objekta, vraćen originalan sjaj.

Ručno rađeni namještaj, fenomenalni lusteri i zemljani tonovi sobama daju dašak luksuza i originalnosti. Dodajmo ovome i kako se iz soba smještenih na prednjoj, južnoj strani hotela pruža prekrasan pogled prema moru, odnosno Šibenskom kanalu.

Sobe na stražnjoj strani hotela imaju pogled na šibenske kale i stoljetne krovove starih kamenih kuća u povijesnoj jezgri grada.

image
Hotel Armerun/

Rezidencijalne smještajne jedinice, koje se nalaze u novijim objektima jednako uklopljenim u vizuru hotela, posebna su priča. Riječ je o luksuznim, prostranim apartmanima od kojih se jedan može pohvaliti golemom terasom s pogledom na katedralu, more i krovove starih šibenskih kuća.

– Puno je upita za apartmane, sve su popularniji za najam i već sada se gosti raspituju za sljedeću godinu – kazuje nam Marina.

Mediteranska kuhinja

U priči oko “Armeruna” moramo posebno izdvojiti i restoran “Buta” koji je dio hotela, a nalazi se u prizemlju. “Buta” je restoran čiji interijer prati stil ostatka hotela. Ponuda restorana temelji se na mediteranskoj kuhinji s naglaskom na lokalne namirnice. U hotelu posebno vole istaknuti doručak koji se servira “s ruke” i nudi preko 30 različitih jela, a koji je postao prepoznatljiv i popularan ne samo kod gostiju hotela, već i u cijeloj Hrvatskoj.

Bruschetta s guancialeom, dimljenim lososom i kajganom, omlet s Paškim sirom ili salsa s jajem na oko s kaparima i artičokama, tek je dio ponude koju možete naručiti za doručak. Vrijedi napomenuti i kako je gostima hotela doručak uključen u cijenu smještaja.

– Poznati smo po doručku u restoranu “Buta”. Hotel i restoran zatvoreni su tijekom siječnja i veljače, dok drugi restoran u sastavu naše grupacije, restoran “Bronzin”, radi cijelu godinu – ističe Marina.

image

Armerun Heritage Hotel & Residences

Hotel Armerun/

Ako vas put navede u Šibenik, a u potrazi ste za smještajem u staroj gradskoj jezgri, s “Armerunom” ne možete pogriješiti. U hotelu će vam ponuditi više od samog smještaja: dašak luksuza, velikog povijesnog značaja, zaokružen prekrasnim pogledom na more i stare šibenske krovove koji se kriju podno stoljetnog bedema. A baš to je as u rukavu ovog šarmantnog malog hotela, kojem rijetko tko može odoljeti. •

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
21. studeni 2024 09:27