Mediji su taj program dizali u oblake, pa je tako na području Uprave šuma Split Vlada RH donijela veći broj odluka za najam na rok od 40 ili 50 godina, ovisno o kulturi, međutim, ugovori su potpisani za samo 1750 hektara zemljišta.
Slična situacija je i na otoku Hvaru, gdje je Šumarija predložila oko 300 hektara, iako su neki tražili čak i trostruko više, no do danas je potpisan samo jedan ugovor. Pojedinci još uvijek nisu odustali od svojih projekata, ali ima i onih koji pribjegavaju nezakonitim radnjama.
– Ugovor o služnosti za “Bastijanu” d.o.o. su 2008. potpisali ministar šumarstva i mr. Andro Tomić, pa je Šumarija Hvar investitora, koji je uplatio naknadu od 50.000 kuna, zapisnički uvela u posjed. U ime “Borove” d.o.o., Magda i Vicko Ravlić su 2005. podnijeli zahtjev za služnost, a stranka je 2009. uplatila prvu ratu od 50.000 kuna, čime su zapravo stvoreni preduvjeti za potpisivanje ugovora.
Oba ta zemljišta nalaze se na području K.O. Hvar, međutim, tvrtka “Plančić” d.o.o. je 2006. od UŠP-a Split zatražila mišljenje za korištenje neobraslog šumskog zemljišta u K.O. Zastražišće i Pitve.
Na temelju Odluke o služnosti, tvrtka je imala obvezu provesti parcelaciju zemljišta i uplatiti naknadu Hrvatskim šumama. No, stranka je bespravno ušla u posjed, na što je pisanim putem upozorena 2007., a kako su se radovi nastavili, bez prethodno reguliranih imovinsko-pravnih odnosa, protiv nje je pred Općinskim sudom u Starom Gradu podignuta tužba zbog ometanja posjeda – iznijela je Ivana Milić, glasnogovornica Hrvatskih šuma.
Pohvalio se i Mesiću
A upravo se Antun Plančić, koji je zatražio zemljište ukupne površine 280 hektara, tijekom ljetošnjeg posjeta predsjednika Stjepana Mesića pohvalio da je na tom istom zemljištu, nakon strojne obrade, zasadio 110.000 trsova plavca malog i bogdanuše pod tehničko-tehnološkim nadzorom Agronomskog fakulteta u Zagrebu.
Također je istaknuo da će, kad svi radovi završe, to biti najveći vinograd na mediteranskim otocima, s čak 1.600.000 loza, a ugovor o služnosti državnim zemljištem još nije ni potpisan.
Naravno, zato tužbu za ometanje posjeda prati i tužba za naknadu štete od 3,4 milijuna kuna.
Poslu na prenamjeni zemljišta u vinograd veličine 10 ha najurednije je pristupio mr. Andro Tomić, na dobrom putu je također obitelj Ravlić koji će na 28 ha podignuti maslinik.
Država svima ide na ruku da naknade za služnost plaćaju u ratama, a Udruga branitelja, za zemljište od 12 ha kod Basine, i Ivica Vujnović za 10 ha na predjelu Ubline, i dalje iskazuju zanimanje za sudjelovanje u programu.
Prema tome, na otoku Hvaru bi, ako svi sudionici realiziraju svoje projekte sukladno odredbama Zakona o šumama, moglo biti prenamijenjeno oko 340 ha šumskog zemljišta, što bi uistinu bila dobrobit, ne samo za njihove nositelje, nego i veći broj radnika koji će raditi na tim imanjima.
‘Ugovor pred potpisom’Zbog nedorečenosti prijašnje Uredbe Vlade RH, kojom se reguliralo zasnivanje služnosti na šumskom neobrađenom zemljištu, tvrtka “Plančić” nije potpisala ugovor s nadležnim ministarstvom. U jednom članku navedene uredbe postojala je mogućnost da jedinice lokalne samouprave u svako doba trajanja služnosti, u slučaju da predmetno zemljište proglasi od općeg interesa, isto može oduzeti bez prava naknade za uloženo. Skupina dalmatinskih i istarskih poduzetnika osnovala je udrugu “Krš”, u kojoj se većina zainteresiranih koji su dobili na služnost zemljište i inicirali donošenje nove uredbe. Tako je u studenome 2008. donesena nova uredba, sukladno kojoj je pred potpisom ugovor o služnosti između tvrtke “Plančić” i nadležnog ministarstva – kazao je Antun Plančić. |
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....