Na pedesetu obljetnicu puštanja u prodaju kontroverznog herbicidnog sredstva Roundup istraživanje Friends of the Earth - New Roundup, New Risks - otkriva da su proizvodi namijenjeni za kućanstva i individualne poljoprivrednike otrovniji za potrošače i okoliš nego ikad prije.
Ne samo da renomirani proizvođač nije uspio ukloniti glifosat iz svih Roundup proizvoda, kao što je obećao, ističe se u istraživanju, nego su nove formulacije Roundupa u prosjeku 45 puta toksičnije za ljudsko zdravlje, nakon dugotrajne, kronične izloženosti.
Proizvođač je najavio da će ukloniti glifosat iz potrošačkih proizvoda počevši od 2023. kao odgovor na desetke tisuća tužbi koje povezuju sredstvo protiv korova s ne-Hodgkinovim limfomom.
Ne samo da nekoliko Roundup proizvoda još uvijek sadrži glifosat, već osam novih Roundup proizvoda sadrži kemikalije koje izazivaju drastično veću zabrinutost. U prosjeku su otrovniji za pčele, ptice, ribe, vodene organizme i gliste. Također su postojaniji u okolišu i vjerojatnije je da će dospjeti u podzemne vode, povećavajući rizik od onečišćenja vodotoka i pitke vode.
Roundup proizvodi koji se prodaju potrošačima sada sadrže kombinacije četiri nova aktivna sastojka kao zamjenu za glifosat: dikvat dibromid, fluazifop-P-butil, triklopir i imazapic.
Sve četiri kemikalije predstavljaju veći rizik od dugoročnih ili reproduktivnih zdravstvenih problema od glifosata na temelju EPA-ine procjene sigurnosnih studija. Povezani su s različitim štetama za ljudsko zdravlje, uključujući abnormalnosti rođenja i razvoja; reproduktivna disfunkcija; oštećenje bubrega ili jetre, iritacija, upala ili alergijske reakcije koje zahvaćaju kožu, oči i dišni sustav.
Najgori počinitelj je dikvat dibromid, koji se nalazi u svim novim formulacijama Roundupa. Kronično je 200 puta otrovniji od glifosata, svrstava se u vrlo opasne pesticide i zabranjen je u Europskoj uniji, donosi časopis Friends of the Earth, a prenosi udruga Zemljane staze, koja se aktivno zalaže za smanjenje upotrebe pesticida te potpuno ukidanje herbicida na bazi glifosata, koji se koristi u našim voćnjacima i vinogradima za suzbijanje rasta svih vrsta korova.