U istoimenom portu okupilo se stotinjak mještana čijim prilozima je uz samu obalu započeta izgradnja kapelice sv. Nikole koju je blagoslovio mjesni župnik don Ivan Simunić. Potom je za sve pomorce 67-godišnji Rozario Čapalija, viniški pomorac s najdužim 35-godišnjim stažem navigacije, u more bacio vijenac za sve svoje umrle kolege nakon čega je zapaljena i stara gajeta.
Za tu prigodu ribari Dalibor i Dragi Kustura, Ante Alajbeg, Mario Bašić, Neno Milas i Slavko Sokolov-Šicko u viniškom i drveniškom kanalu ulovili su više od 50 kilograma razne ribe koja se u portu spremala u sedam velikih teća na pravim ribarskim tronogama od kamena.
Dimilo se na sve strane, a gosti posebice oni najmlađi, uživali su u nesvakidašnjem prizoru kuhinje u prirodi. Najveće teće bile su one u kojoj se spremao brudet od grdobine teške 20 kilograma i one u kojoj je bilo pet kilograma bakalara.
Prvoklasna mišanca našla se u teći ribara Slavka Sokolova Šicka u koji je, veli, cijelu noć proveo u ribolovu, kako bi dao svoj prilog toj fešti. Ne omalovažavajući kuharske vještine glavnoga kuhara Joze Bašića i pomoćnog Ante Pažanina, upravo od njegova brudeta gostima su se razgaljivala nepca još dok je teća bila na vatri.
Nestala je u tren oka. A kako i ne bi kada se u njoj nalazila najkvalitetnija i najbrojnija mišanca od koje je Sokolov spremio pravi viniški brudet. Škarpini, bežmegu, rombu, ugoru, kanjcu, fratru, picu, šaragu, dodao je ljutike, petrisimula, maslinova ulja, malo bijelog vina, jednu ljutu papričicu, soli, a vode tek toliko da prekrije ribu, kazao je Sokolov, otkrivajući nam tajnu svoga recepta.
Ženski dio gostiju “lijepio” se za kuhara Bašića i recept za bakalar. Kratko je ponavljao jedan kilogram bakalara jedan kilogram krumpira, na kg bakalara sedam dcl ulja, petrusimul, ljutika, dvi male ljute papričice, malo kapule, bijelog luka, na vrh žlice mljevene slatke paprike i vode da prekrije sastojke.
To je kombinacija više nego odlična i u jednom i u drugom slučaju uvjerili smo se i sami. Proslava u slikovitoj uvali Voluja uz pjesmu potrajala je do kasno poslijepodne. Vinišćani kažu da će nastojati da proslava Sv. Nikole postane tradicionalna, što je Vinišće i zaslužilo jer nema kuće od njih 300 koja nije dala pomorca ili ribara.