StoryEditorOCM
DubrovnikPREVENCIJA RAKA

U Dubrovniku raste interes za cijepljenje djece protiv HPV-a! Ove godine će se cijepiti svaki četvrti osmaš

Piše Silvia Rudinović
24. siječnja 2022. - 10:10
Iako raste interes za cijepljenje djece i mladih protiv HPV-a, Dubrovnik je daleko od gradova u kojima se cijepi polovica anketirane populacijeMatija Djanjesic/Cropix

Od 2002. do 2019. godine, u Dubrovačko-neretvanskoj županiji zabilježeno je 578 novootkrivenih slučajeva raka vrata maternice u lokaliziranom stadiju, od kojih je sedam bilo u dobi između 15 i 19 godina.

U istom razdoblju, 176 žena oboljelo je od invazivnog raka vrata maternice, većina između 40. i 64. godine života, podaci su Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije objavljeni mjesecu posvećenom prevenciji ove bolesti.

- Zahvaljujući preventivnim pregledima veća je vjerojatnost da se kancerozne promjene otkriju u stadiju stopostotne izlječivosti i na taj se način može spriječiti nastanak maligne bolesti karcinoma grlića maternice. Najbolja dijagnostička metoda je PAPA test, brz, jednostavan, jeftin i dostupan. Međutim, to nije nešto što vam u potpunosti jamči zdravlje. Susretnete se sa slučajevima u kojima je pacijentica šest mjeseci prije dijagnoze imala uredan PAPA test. Činjenica je da mnogo toga ovisi o tome što se događa u organizmu, o predispozicijama svake pacijentice i kad je to klinički manifestno. Ne postoji obrazac koji bi vrijedio za sve. Po tome bi svi redovito dolazili na preglede i nitko se ne bi razbolio, a znamo da to nije slučaj – kaže dr. Nina Lale Jurić, specijalist ginekologije i opstetricije.

Dubrovačka liječnica upozorava kako nije dovoljno samo poći jednom godišnje na pregled i PAPA test. Uz redovite kontrole, važni su odgovorno spolno ponašanje, higijena i pravovremena reakcija na uočene promjene.

image
Cvijet mimoze izabran je kao simbol borbe protiv raka vrata maternice
Nikola Vilic/Cropix

PAPA test

- Biti odgovoran prema vlastitom zdravlju ne znači samo poći na godišnji ginekološki pregled. Odgovornost kreće od dječje dobi, od prve menstruacije, preko higijene, prvog spolnog odnosa pa dalje, a ono što vam se događa u 40-tim i 50-tih godinama života može se povezati s ranijim načinom života – napominje.

PAPA test je izvrsna metoda, navodi sugovornica, ali napominje kako njegova točnost nije 100-postotna. PAPA test će signalizirati promjene povezane s HPV infekcijom, a potom postoje i ciljani testovi na HPV viruse.

- To je metoda probira za otkrivanje raka, a njegova točnost je 70 posto. Dakle, treba ga uzeti s dozom rezerviranosti, ali kad pokaže odstupanja pacijenticu se upućuje na daljnje pretrage kojima se sumnje pokazane u PAPA testu potvrde ili opovrgnu – objašnjava dr. Lale Jurić.

Cijepljenje protiv humanog papiloma virus preporučljivo je radi smanjenja rizika od infekcije, ali i razvoja karcinoma. Cjepivo je vrlo aktualna tema u pandemiji koronavirusa. Dok svjedočimo važnosti postojanja cjepiva protiv zarazih bolesti, protucjepitelji su sve glasniji. Otpora cijepljenju na ovom je području bilo i prije COVID-a.

-Demokracija nam je donijela pravo na mišljenje i vlastiti odabir. Na to vas nitko ne može prisiliti, u konačnici, radi se o vašem zdravlju. Ovdje je riječ o osviještenosti roditelja koji donose odluku o cijepljenju svog djeteta protiv HPV-a. Što roditelji o tome znaju i kako o tome razmišljaju? Kao što su skeptični za neka stara i provjerena cjepiva, u slučaju HPV-a to je vjerojatno još izraženije osobito kad znaju da to nije nešto što u potpunosti jamči zaštitu od karcinoma grlića maternice. Imate više od 300 tipova HPV virusa, a cjepiva su za dva, četiri ili devet vrsta. Ono štiti od najrasprostranjenijih HPV virusa u populaciji, ali to ne znači da nećete dobiti infekciju ili da se neće razboljeti. Dakle, cjepivo je dobar oblik prevencije u kombinaciji s odgovornim ponašanjem tijekom cijeloga života – poručuje dr. Lale Jurić.

Raste interes za cijepljenje

Cijepljenje protiv HPV-a u Hrvatskoj nije obvezno, ali je već nekoliko godina besplatno. Na početku školske godine, osmaši dobiju letak u kojem roditelji zaokruže žele li da njihova djeca uđu u program cijepljenja.

Suprotno ustaljenom mišljenju kako se protiv HPV-a cijepe samo curice, važna je poruka da se cijepe i dječaci. Dr. Matija Čale Mratović, specijalist školske medicine u Zavodu za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije, kaže kako je pandemija otežala organizaciju ali je odaziv na cijepljenje učenika osmih razreda osnovne škole na humani papilomavirus u porastu. Prije četiri godine, u njezinoj je ordinaciji bilo svega 18-ero djece koja su se odazvala pozivu, a ove godine ih se javilo deset puta više.

- Za cijepljenje u 2022. godini javilo nam se 180 učenika osmih razreda, što je oko 27 posto ukupnog broja djece. To je ogroman porast u samo nekoliko godina. I dalje smo daleko od pojedinih gradova gdje se cijepi više od polovice pozvanih, ali bilježimo pozitivan trend. Uočljiv je i veći odaziv muške djece. Valja reći kako i muškarci mogu trpjeti posljedice HPV infekcije, iako je rak spolnih organa kod muškaraca mnogo rjeđa pojava od karcinoma vrata maternice. Spolne bradavice, koje se prilično teško liječe, sve su češća pojava među studentskom populacijom. Cijepljenjem djevojčica i dječaka smanjuje se vjerojatnost prijenosa virusa, a zemlje kod kojih se ono provodi duži niz godina bilježe pad broja žena oboljelih od raka vrata maternice – kaže dr. Čale Mratović i kao primjere navodi Švedsku i Kanadu.

Kod nas se mladi do 15. godine cijepe 9-valentnim cjepivom Gardasil 9, dvjema dozama u razdoblju od šest mjeseci. Temeljem epidemioloških studija, očekuje se da Gardasil 9 štiti protiv praktično svih tipova virusa visokog rizika (HPV 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58) te time sprečava nastanak različitih vrsta raka i anogenitalnih bradavica, navode iz ZZJZ DNŽ. Nakon petnaestog rođendana, cijepe se s tri doze cjepiva s razmakom od dva mjeseca između prve i druge doze, te četiri mjeseca između druge i treće doze.

26. prosinac 2024 19:33