U Hrvatskoj se provodi digitalna transformacija poljoprivrede, što je posebno zanimljivo poljoprivrednicima u dolini Neretve koji se bave intenzivno proizvodnjom voća i povrća, poglavito mandarinama i plastenicima, koji su postali tvornice na otvorenom koje "rade" tijekom čitave godine. Nova rješenja za unaprjeđivanje poljoprivrede svakako je i digitalizacija poljoprivrede.
Naime, u sklopu Programa ruralnog razvoja 2014. - 2020. putem operacije 4.1.1. - Restrukturiranje, modernizacija i povećanje konkurentnosti poljoprivrednih gospodarstava otvoreno pet natječaja u sklopu kojih je u 371 odobreni projekt uloženo ukupno 72 milijuna kuna putem čega je realizirana oprema za preciznu poljoprivredu (GPS antene, bazne stanice hardware&software), oprema i programska rješenja za prikupljanje podataka za sjetvu, gnojidbu, zaštitu bilja, GIS tehnologije te sustavi za automatsko upravljanje opremom/sekcijama na opremi. Do kraja godine u planu je otvaranje natječaja za robotizaciju mliječnih farmi.
Digitalizaciju hrvatske poljoprivrede predstavila je resorna ministrica, Marija Vučković zajedno s državnim tajnikom u Ministarstvu poljoprivrede Zdravkom Tušekom, u nazočnosti zastupnika u EU parlamentu Franca Bogoviča, predsjednice Odbora za poljoprivredu u Hrvatskom saboru Marijane Petir, dekana Agronomskog fakulteta Ivice Kisića, predstavnika Veleposlanstava Češke, Italije i Austrije te domaćih i stranih konzultanata na konferenciji održanoj na Agronomskom fakultetu u Zagrebu.
- Ministarstvo poljoprivrede predano radi na digitalnoj transformaciji kroz modernizaciju informacijskih sustava i stvaranje novih digitalnih alata. Provodimo Registar poljoprivrednih subjekata (RPS), uveli smo elektroničko poljoprivrednu iskaznicu (ePI), za digitalne javne usluge uspostavili smo portal ePoljoprivreda, kao univerzalni integracijski konektor kroz koji trgovački lanci automatski obavještavaju o pošiljkama hrane životinjskog porijekla, a posljednja u nizu je i aplikacija eSavjetnik koja isporučuje poljoprivrednicima vijesti i savjete iz svih područja poljoprivredne proizvodnje. Naš cilj je jasnija, brža i efikasnija komunikacija te administrativno rasterećenje“, izjavila je ministrica Vučković te dodala kako je posebna važnost dana digitalizaciji i u okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti koji predviđa ulaganje vrijedno 77 milijuna kuna u uspostavu digitalnih javnih usluga, poticanje pametne poljoprivrede te sustava sljedljivosti.