Nakon manifestacija „Black and White – Dalmatian Dog Night“ održanih u Zaostrogu, zbog velike uspješnosti i atraktivnosti, manifestacija je sada, uz pomoć Splitsko-dalmatinske županije i lokalnih turističkih zajednica, osim ponovno u Zaostrogu, održana i u Brelima, Podgori, Tučepima, Drašnicama, Igranima, Živogošću, Makarskoj, Gradcu, Drveniku i Vrgorcu.
Jedna od najpoznatijih pasmina na svijetu, proslavljena kroz Disneyev film "101 dalmatinac" dobio je ime po pokrajini Dalmaciji, za koju se smatra da je izvorno mjesto podrijetla dalmatinskog psa. Kroz povijest je poznat pod nazivima "dubrovački gonič" i "dalmatinski ptičar".
Zapisi o dalmatinskom psu pronalaze svoje korijene u Đakovu, u zabilješci biskupa Petra Bakića iz 17. stoljeća, gdje je pas zabilježen pod imenom "canis dalmaticus". Osim toga, jedan od najstarijih prikaza cijelog dalmatinskog psa nalazi se u franjevačkom samostanu u Zaostrogu, na slici "Posljednje večere", nepoznatog autora nastaloj između 1710. i 1750. godine.
U razdoblju između 13. i 19. stoljeća, dalmatinski je pas postao dragocjeni predmet trgovine, razmjene i poklona među dubrovačkim pomorcima, koji su bili privučeni njegovom jedinstvenošću. Zbog toga je ova prepoznatljiva pasmina pronašla svoj put širom svijeta, nošena dalje njihovim putovanjima.
U čast stote obljetnice osnutka studija, ali i početaka turizma, u Zaostrogu je otvoren "Selfie Dalmatian Wall", izložbeni crno-bijeli postav namijenjen fotografiranju, koji na originalan način tematizira Dalmaciju i dalmatinskog psa. Zadivljujući crno-bijeli uzorak iz prirode interpretiran je u prostoru inspiracije, zabave, mašte i ugode.
„U procesu oblikovanja manifestacija i radnih dogovora, selfie dalmatian wall studio je na neki način odškrinuo vrata u dalmatiner svijet, doživljaj koji se stvara u pomalo kazališnoj atmosferi, istraživanje prostora i namještanje kadra za dobru fotografiju vrlo je inspirativno,pa je pokrenulo aktivitet svih izvoditelja aktivnosti, jednostavno "zatočkalo se". Svi sudionici, volonteri su s velikim žarom prionuli na realizaciju zajedničke noći, fotografije i komentari pristizali su iz svakog mjesta. Ovakvi projekti pokažu se generatorima ideja, važni su za lokalno stanovništvo koje ima priliku izraziti svoju kreativnost, okupiti se oko zajedničke teme, predstaviti se javnosti te istu uključiti u kreativni rad. Poštujući načelo prava stanovnika i djece i odraslih na kvalitetnu i dostupnu kulturu pokrećemo i podupiremo različite oblike kreativnog i umjetničkog stvaralaštva, a u sinergiji s gostima, turistima otvara se i nova dimenzija komunikacijskog izričaja. Suradnjom više turističkih destinacija, želimo još snažnije istaknuti ljepotu i čaroliju brenda dalmatinskog psa i to na datum 26.8., - Međunarodni dan pasa - i tako pokrenuti značajno godišnje događanje i otvoriti platformu za buduće programe koje će u konačnici privući i veći broj posjetitelja. Upravo ovakvi jedinstveni događaju utječu na stvaranje slike o destinaciji, podižu kvalitetu turističke ponude, razvijaju kulturni turizam i doprinose stvaranju prepoznatljivog imidža Dalmacije kao prekrasne regije s nebrojenim posebnostima“, rekla je Božena Delaš, organizatorica manifestacije.
U Zaostrog, gdje je bio centralni događaj, stigla je Jelena Mateljak, direktorica TZ Gradac, koja je istaknula: „Ujedinjeni u Zaostrogu, u crno- bijelim kombinacijama stigla su djeca iz Podace, Brista i Gradca. U veseloj radionici i mnoštvom kombinacija za Selfie dalmatian wall svi su uživali u parku s Max-om, koji je gotovo bio zvijezda dana. Umjetnik Tonči Alač od srca je slikao i poklanjao svoje crteže, a umjetnica facepaintinga Ana Šarić Martičić oslikavala je lica motivima psića. Veselje se nastavilo u plesno-točkastoj zabavi Dado Čokoladom. Zadovoljstvo još traje, a uspomene ostaju zahvaljujući začetnici same ideje Boženi Delaš“.
Mnogi ne znaju, dalmatinski pas proglašen je hrvatskom autohtonom pasminom za koju je zaslužna i dr.sc.Ivana Baka iz čije je uzgajivačnice Excellent Max od Motovuna u vlasništvu Brune i Franke Radišić, sada star 2 godine, koji je osim divnog temperamenta u samo nekoliko izložbi postao Šampion Hrvatske i proglašen Najljepšim psom suprotnog spola.
„Dalmatinski psi su izuzetno inteligentni, energični i brzo uče, vole djecu i vrlo su privrženi vlasniku. Osim iznimne inteligencije krasi ih i njihova elegantna građa tijela i dostojanstveno držanje. Moramo naglasiti da je dalmatinski pas izuzetno snažan pas unatoč elegantnoj posturi i kretanju te je jedini pas koji se smije. Za Maxa sve!“, rekle su Bruna i Franka
Ivana Žanetić i Doris Kelvišer izradili su kostime za ovaj događaj. Bio je to za njih izazov, ali su bile oduševljene reakcijom posjetitelja, koji su ih oblačili i fotografirali se.
"Zanimljivo, zabavno i edukativno događanje koje je razveselilo djecu i roditelje. Međunarodni dan pasa cijela Makarska rivijera posvetila je upravo našem dalmatinskom psu, jednom od simbola Dalmacije koji se svakako treba više koristiti u promidžbi Dalmacije. Zaista sam oduševljena idejom Božene Delaš koja je cijelu priču pokrenula u Zaostrogu prije par godina, i bilo bi lijepo da se nastavi razvijati iz godine u godinu", rekla je Valentina Medić Vitković, direktorica TZO Brela, a slično mišljenje o manifestaciji izrazila je i Tea Vela, direktorica TZ Podgora: „U mjestima s Makarske Rivijere i Vrgorcu jedna posebna priča, i kao iz pjesme Prljavog kazališta uronili smo u crno-bijeli svijet i na jedan dan svi smo se obojili u točkice. Manifestacija se u izvedbi TZO Podgora održala u Podgori i u Drašnicama te smo presretni što smo podržali prekrasnu priču o ljubavi prema mjestu Zaostrog i crno bijelim točkicama psa dalmatinera naše Božene Delaš pretočenu u ideju dječje radionice povodom Međunarodnog Dana Pasa. Biti dio projekta zajedno s drugim mjestima ovog područja pod vodstvom Božene u kojem se predstavlja ne samo dalmatiner već i Dalmacija daju nadu u zajedničke nastupe i na drugim područjima što je ključ prepoznatljivosti i brendiranja“.
Željka Opačak, direktorica TZ Vrgorac je u suradnji s Dječjim vrtićem Pčelica organizirala maštovite radionice koje su mališane povukle u svijet crno-bijele kreativnosti. „Ručicama punim veselja crtali su, bojali, izrađivali pseće kapice i pseće uši te oslikavali majice, oživljavajući magiju priče "101 dalmatinac". Za njihov kreativni rad zaslužne su odgojiteljice i stručno osoblje vrtića kojima ovim putem zahvaljujemo na srdačnom odazivu i uključenju u projekt Zanimljiva priča umjetnice Božene Delaš, priča o crno-bijelom svijetu i psu dalmatincu, pretočena u scenu i radionicu za djecu, s puno sreće,veselja i glazbe. Na jedan dan pretvorili smo sve u točkice! Veselimo se idućoj godini!“, naglasila je Opačak, a i u Živogošću je, istaknuo je Marijan Knezović, direktor TZ Živogošće, „uz velikodušnu pomoć mama, volonterki i Božene, premijerno i nadasve uspješno održana ova lijepa manifestacija, te nam je u planu i iduće godine istu ponovno održati“.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....