Umor je prirodna reakcija našeg tijela koje signalizira da mu je potreban odmor i san. Normalno, ovaj je osjećaj osobito izražen nakon intenzivnog dana. No, ako smo imali dobar i kvalitetan san, drugi dan tijelo bi trebalo biti obnovljeno i spremno za nove izazove. Međutim, ako to nije tako, ako se nakon prospavane noći i dalje osjećate umorno, to može biti simptom nekoliko zdravstvenih stanja, prenosi Živim.hr.
Jutarnji umor
Jedan od uzroka jutarnjeg umora bi prema stručnjacima britanske organizacije Cancer Research, mogao biti razvoj raka u tijelu. Osim toga, on može biti čest simptom i kod pacijenata koji su na kemoterapiji. Osim toga, kronični umor može upućivati i na druge česte bolesti poput:
Apneje - ozbiljan poremećaj spavanja koji uzrokuje povremene stanke u disanju. Neki od simptoma mogu biti hrkanje, hvatanje zraka, buđenje sa suhim ustima, osjećaj glavobolje nakon spavanja i osjećaj umora nakon dugog sna.
Anemije - koja može uzrokovati osjećaj iscrpljenosti i umora te pretjeranog umora tijekom jutarnjeg buđenja. Na ovo stanje dobro je posumnjati u slučajevima slabosti, hladnih ruku i nogu, bljedunjave kože, vrtoglavica ili otežanog disanja.
Anksioznosti - mentalno stanje koje značajno može utjecati na umor osobe već pri buđenju.
Stanju umora doprinose i druge bolesti uključujući dijabetes, bolesti štitnjače, lupus, reumatoidni artritis, multipla skleroza, sindrom nemirnih nogu, visoki krvni tlak i bolesti srca.
Dodatni simptomi
Osim toga kod jutarnjeg umora nisu neuobičajeni simptomi poput glavobolja, vrtoglavica, problemi s koncentracijom, razmišljanjem i donošenjem odluka, poremećaji govora, razdražljivost i tjeskoba. Ako se pronalazite u nečem od navedenog i ako ti simptomi ne prolaze, već štoviše, otežavaju vam svakodnevno funkcioniranje, svakako konzultirajte liječnika koji će napraviti za to adekvatnu obradu.
Što možete napraviti?
Dobar san podrazumijeva nekoliko ključnih koraka. Nastojte tijekom dana boraviti na otvorenom, pazite na prehranu, a posebno izbjegavajte teške obroke, kofein i alkohol prije spavanja. Izbjegavajte alkohol prije spavanja, a u dnevnu rutinu uvrstite meditaciju i tehniku dubokog disanja. Stvorite opuštajuću atmosferu u sobi - neka bude prozračna i zatamnjena. Izbjegavajte ekrane - isključite uređaje barem sat vremena prije spavanja i definitivno uložite u kvalitetan madrac i jastuke, piše živim.hr.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....