‘Kruh sa sedam kora‘ ili pak odlična prilika za dobru zaradu? Pomorstvo i poslovi na brodu danas su među najatraktivnijim zanimanjima na burzi rada, posebice među mladim ljudima, premda karijera na moru i dalje nosi sa sobom i neke teške životne odluke poput odvojenosti od obitelji, velike razine odgovornosti te stalne potrebe za stjecanjem novih znanja i vještina te sposobnosti prilagodbe kao u malo kojem drugom poslu.
No, što kada se odlučite za takav korak? Kako se ukrcati na brod, što vam je potrebno za prvi "vijađ", kakve sve tečajeve morate položiti, što je s brevetima, matrikulom..? Odgovor na ova pitanja potražili smo u tvrtki "Brodsko Upravljanje d.o.o." (Ship Managment Ltd.), partneru i ovlaštenom posredniku za zapošljavanje renomiranih svjetskih kompanija koji u svom trening centru u Splitu trenutno obučava i priprema za brodske izazove veliki broj kandidata iz Hrvatske i inozemstva.
- Istina, prvi ukrcaj je doista najveći izazov ako govorimo o početnicima bez obzira radilo se to o kadetima nautičkog i strojarskog smjera koji su završili pomorsku školu ili fakultet ili pak o ostalim zanimanjima koji se traže na brodu poput električara, kuhara, konobara, animatora... - započinje nam priču Petra Pačizis, voditeljica trening centra.
Prvi korak, objašnjava nam, bio bi polaganje osnovnih tečaja. To su četiri osnovna breveta koja su potrebna neovisno o kojem zanimanju je riječ:
- Temeljna sigurnost na brodu – D2
- Upravljanje gašenjem požara – D12
- Pružanje medicinske prve pomoći – D19
- Osnovni program sigurnosne zaštite -D42
- Naša prednost ovdje je što nudimo sve na jednom mjestu, i tečajeve i posao, baš kao brod na dlanu. Što kandidat ima više breveta konkurentniji je na tržištu rada.
Naime, kada kandidat dođe kod nas s ciljem da se ukrca na brod prvo prolazi razgovor s djelatnicima kadrovske službe. Tu od njega saznamo što zapravo želi, što mu je potrebno od tečajeva, te ga upisujemo u našu bazu podataka. Kod pronalaska broda za prvi ukrcaj uvijek se radi o spletu okolnosti: ima li slobodnih radnih mjesta, situaciji na tržištu, potrebama brodarskih kompanija... - objašnjava nam voditeljica trening centra, predajući riječ kolegici Ani Radić iz kadrovske službe, prvog kontakta budućeg pomorca s novim poslom.
- Nerijetko se dogodi da ljudi traže informacije o prvom ukrcaju. Zato nam je bitan razgovor s kandidatima kako bi utvrdili njihove prefenrencije. Naime, netko bi želio raditi na tankeru, netko, pak na kruzeru... Na temelju toga ih upućujemo u to koji breveti i certifikati su im potrebne. Nakon toga razgovaramo i o tome koliki bi im bio ugovor na pojedinom radnom mjestu, iznos plaće, što ih sve očekuje na pojedinoj kompaniji, a volimo ih odmah spojiti i s iskusnijim pomorcima kako bi iz prve ruke saznali sve što ih zanima o životu i radu na brodu. Naravno, upoznamo ih i sa svim njihovim pravima i obvezama.
Svi ovi podaci se spremaju u dosje pomorca, a kod nas potpisuje i ugovor s brodarskom tvrtkom. Ono što je bitno za mlade pomorce, asistiramo im maksimalno kod prvog ukrcaja: svi kandidati koji po prvi put odlaze na brod dobiju listu kontakata u slučaju da im nešto zatreba, provjeravamo ih tijekom prvog vijađa gdje od njih tražimo da nam ispričaju svoje prve dojmove o brodu, kolegama, kompaniji, pa čak i o hrani. Istina, nekad im budemo poput psihologa. Kadrovik im je uvijek na raspolaganju - ističe Radić, dodavši kako je tvrtka samo prošle godine ukrcala čak 62 kadeta na njihove prve brodove.
Inače, tvrtka "Brodsko upravljanje d.o.o.", trenutno ima ugovore s 125 brodova i preko 26.000 pomoraca u bazi. Prošle godine su obavljena 882 ukrcaja pomoraca, od čega 178 novih, a 48 pomoraca je – promaknuto.
- U našem trening centru nudimo 356 tečajeva, od čega je njih 40-ak koncesijskih tečajeva (tečajevi odobreni od strane Ministarstva mora, prometa i infrastrukture). Doslovce nudimo sve što treba našim pomorcima bez obzira za koju kompaniju plovilu i pod kojom zastavom. Svi tečajevi su na hrvatskom ili engleskom jeziku - dodaje, pak, Ivana Garac, djelatnica trening centra.
Veliki naglasak stavljami na praktičnu nastavu i svježa znanja iz pomorstva. Cilj nam je da oni doista i nauče ono što će se od njih tražiti na brodu,a ne samo da dobiju "papir".
- Više od 4000 pomoraca prođe godišnje kroz naš trening centar u Splitu, a čak 60 posto ih je stranaca, ponajviše iz zemalja regije. Njima nudimo uz obuku i kompletan paket: od smještaja i transfera, do pripreme sve potrebne dokumentacije tako da razmišljaju samo o edukaciji - zaključila je na kraju Petra Pačizis.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....