Tijekom proteklog mjeseca, Institut za biologiju mora u Kotoru je dobio nekoliko dojava o uginulim i bolesnim jedinkama više vrsta kirnji, ali i brancina, s područja Bokokotorskog zaljeva.
Na ribama se uočavaju oštećenja očiju, kože i drugih dijelova tijela.
Neke jedinke su pronađene nakon uginuća, dok su neke još uvijek bile žive.
Gotovo sigurno se radi o ‘VER‘ virusnoj infekciji (Viral Encephalopathy and Retinopathy) koju uzrokuju virusi iz roda Betanodavirus iz porodice Nodaviridae.
Ova infekcija pogađa široki spektar vrsta morskih riba u različitim regijama svijeta.
Za konačnu potvrdu je potrebno uraditi analizu uzoraka PCR metodom, što ćemo pokušati u saradnji s kolegama koji se bave ovom tematikom.
Jedinke inficirane ovim virusom pokazuju znakove anoreksije, sljepila, zatamnjenja i oštećenja kože, oštećenja centralnog nervnog sistema, kao i nepravilno plivanje i nemogućnost kontroliranja ribljeg mjehura.
Prema objavljenim naučnim radovima, pojava ove infekcije dokumentirana je u jesenjem periodu (rujan-prosinac) i u drugim državama Mediterana.
Širenje ove infekcije kod kirnji i brancina uglavnom je dokumentirana u uvjetima povišene temperatura mora i to od 23° do 30 °C za brancina, te 28° do 30 °C za različite vrste kirnji.
Za sada se malo zna o mehanizmu infekcije ovih virusa. Ostaje nejasno da li betanodavirusi mogu zaraziti druge domaćine osim riba.
Ispitivana je i mogućnost da li virus sa jedne vrste kirnje može inficirati ljudske stanice gdje je potvrđeno da se može vezati za ljudsku stanicu, ali ne i ući u nju.
U skladu s tim, smatra se da betanodavirus u svom trenutnom obliku ne može inficirati ljudske stanice no preventive radi, ne preporučuje se konzumacija jedinki riba zaraženih ovim virusom.
?????? ??? ?????????? ???? ??? ????? ???? ??????????? ?????? ?? ?????? ?????? ?? ??? ??????? ??????? ????? ????̌?????? ????̌? ??? ?? ????? ????????? ?? ????????? ????: ????@???.??.??.
Znanstvene radove s ranije zabilježenim slučajevima ove infekcije na području Španjolske i Italije, možete pronaći klikom na ova dva linka:
Pregled 30-godišnjih istraživanja o ovoj infekciji je dostupan na ovom linku:
Istraživanje potencijala za replikaciju betanodavirusa u ljudskim stanicama možete naći klikom na ovaj link:
A podvodni ribolovac Stefan Radunović je uspio snimiti jednu oboljelu jedinku čiji snimak možete vidjeti ovdje.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....