Udruga za zaštitu prirode Biom postavila je postere s bjeloglavim supovima na Jadrolinijim trajektima koji plove po Kvarneru
Posteri su pak dio aktivnosti projekta LIFE SUPport koji se provodi s partnerima (Javna ustanova Priroda koja upravlja s Beli Visitor Centre and Rescue Centre for Griffon Vultures, potom Vulture Conservation Foundation, Poljoprivredna zadruga Otok Krk i HEP).
- Posterima na trajektima želimo osvijestiti posjetitelje Krka, Cresa i Raba što prijeti dobrobiti ovih veličanstvenih letača koji su postali dio identiteta kvarnerskih otoka.
Budi odgovoran turist - ne približavaj se previše supovima i ne budi bučan! - poručili su iz Bioma.
Bjeloglavi sup (lat. Gyps fulvus) jedna je od najvećih ptičjih vrsta u svijetu, a najveća u Hrvatskoj, s rasponom krila od 240 do 280 cm, visinom do 110 cm i masom odrasle jedinke koja varira od 7 do 12 kilograma.
Početkom 20. stoljeća bjeloglavi supovi bili su rašireni gotovo na cijelom području Hrvatske – od Učke, Primorja, kvarnerskih otoka i Velebita do kanjona nekih dalmatinskih rijeka, otoka Brača, Biokova i dijela Dubrovačkog primorja. Danas se bjeloglavi supovi u Hrvatskoj još jedino gnijezde na kvarnerskim otocima Cresu, Krku, Prviću i Plavniku pa se njihova populacija nerijetko naziva i kvarnerskom. Kvarnerska populacija danas broji oko 120 parova. Supovi se na kvarnerskim otocima najčešće hrane strvinama ovaca koje slobodno pasu otočnim kamenjarskim pašnjacima.
Danas su supovi suočeni s mnogim prijetnjama, od nedostatka hrane (smanjenje ekstenzivnog ovčarstva i stočarstva na otocima) do stradavanja tijekom života (elektrokucija, kolizije s vjetroelektranama, konzumacija zatrovanih meka), stoga je za opstanak populacije važno očuvati svaku jedinku.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....