U sklopu RESPONSe projecta, financiranog programom prekogranične suradnje INTERREG V-A Italija – Hrvatska 2014. – 2020. kupljena je vrijedna višeparametarska CTD sonda koja će značajno poboljšati instrumentaciju u Laboratoriju za fiziku mora, objavio je Institut za oceanografiju i ribarstvo na svojoj Facebook stranici.
- Ovim sofisticiranim instrumentom mjeri se vertikalna struktura temperature i saliniteta morske vode te otopljenog kisika, „in situ“, spuštanjem s broda na poziciji oceanografske postaje.
Ovim nastavljamo dugogodišnji niz visoko preciznih mjerenja temperature i saliniteta, čija su klasična mjerenja u Jadranu počela pedesetih godina 20. stoljeća, i kontinuirano se do danas obavljaju. U eri klimatskih promjena i okolišnih ekstrema, točnost i preciznost mjerenja uvjet je za dobivanje bolje slike morskog ekosustavnog režima.
Sonda pruža visoku točnost te razlučivost, pouzdanost i jednostavnost mjerenja za širok raspon znanstvenih istraživanja, monitoringa i inženjerskih zahvata. Moguće ju je spustiti do 2000 m dubine, čime će se moći doprijeti i do najdubljih dijelova Jadrana.
Zbog specifičnosti mjerenja geofizičkih značajki okoliša, mjerni oceanografski instrumenti iznimno su visoke točnosti i preciznosti koji „zaranjanjem u uzorak“ (a ne njegovim izoliranjem), uz fizikalne parametre, najčešće mjere i kemijske, a ponekad i neke biološke, što ovisi o složenosti mjernog instrumenta i ugrađenim senzorima.
Sredinom devedesetih godina prošlog stoljeća klasična mjerenja Niskinovim crpcima na standardnim oceanografskim dubinama zamijenjena su sofisticiranim metodama mjerenja temperature i saliniteta. Nabavljene su CTD sonde, što je omogućilo uvid u cijelu vertikalnu strukturu vodenog stupca.
Laboratorij za fiziku mora našeg Instituta zahvaljuje se Državnom hidrometeorološkom zavodu koji je sudjelovao u realizaciji ovoga projekta - kažu u Institutu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....