StoryEditorOCM

kriza u sektoruIzglasane hitne mjere oporavka ribarskog sektora zbog posljedica rata u Ukrajini. Fred Matić: Sretan sam i ponosan

Piše OM
6. srpnja 2022. - 13:08

Ribarski sektor u Hrvatskoj, kao i u ostatku Europe, iznimno je pogođen geopolitičkom krizom uzrokovanom ratom u Ukrajini. Rast cijena energenata i visok stupanj poremećaja tržišta jedan su od razloga neisplativosti poslovanja proizvođača, uzgajivača i prerađivača ribljih i akvakulturnih proizvoda te ozbiljna ugroza egzistencijalnim pitanjima, kako manjim, tako i velikim igračima.

S druge strane, naši ribari su u ozbiljnim poteškoćama, a neki su već i odustali od ribolovnih aktivnosti radi strahovitog rasta cijena naftnih derivata - ponajviše plavog dizela.

Fred Matić, izvjestitelj Socijalista i demokrata u Europskom parlamentu za izmjenu Uredbe o Europskom fondu za pomorstvo i ribarstvo je bio zadužen za definiranje mjera oporavka ribarskog sektora kako bi se ublažile posljedice ruske agresije.

Prvenstveno se to odnosi na subvencije ribarima, uzgajivačima u akvakulturi i prerađivačima ribljih proizvoda, ali i proizvođačima koji skladište riblje proizvode.

Svi oni u ribarskom i akvakulturnom sektoru koji su pogođeni ovom dalekosežnom krizom obuhvaćeni su u novi paket mjera pomoći koji će se moći retroaktivno, od početka rata u Ukrajini 24. veljače 2022., primjenjivati u državama članicama do kraja ove godine.

- Situacija s kojom se trenutno suočavamo prelijeva se na leđa onih koji su kolateralna šteta geopolitičke krize za koju ne snose nikakvu odgovornost. Velik dio ribara od početka krize ne ide u ribolov zbog ogromne cijene plavog dizela i neisplativosti poslovanja, a drugi dionici u ribarskom i akvakulturnom sektoru snose ogromne financijske gubitke zbog poremećaja na tržištu. Ovaj hitni i konkretni paket pomoći kojeg smo danas izglasali dat će državama članicama mogućnost isplate financijskih kompenzacija iz Europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo te na taj način konkretno pomoći ljudima koji ovise o ribarskom sektoru - napominje Matić i dodaje:

- Od iznimne mi je važnosti bilo da zaštitim one čija egzistencija ovisi o ribarstvu, tu ima puno naših ljudi iz Hrvatske. Nemojmo zaboraviti na ogroman turistički značaj Hrvatske, a to znači na sve naše ljude koji opskrbljuju taj sektor. Sretan sam i ponosan jer smo unutar kratkog vremena uspjeli dogovoriti i izglasati ovaj zakon koji će uvelike pomoći ljudima i kompanijama koji se bave ribarstvom i akvakulturom da im olakša buduće poslovanje, odnosno nastavak ribolovnih aktivnosti. Sve političke grupe pokazale su složnost i primjer dobre prakse kada se radi o pitanju pomoći najpogođenijem sektoru. Upravo i zbog toga je današnji zakon izglasan ogromnom većinom te će, nadam se, već pred kraj ljeta biti pravno obvezujući i u Hrvatskoj - zaključuje Matić.

Izvješće je u srijedu ujutro izglasano na plenarnoj sjednici u Strasbourgu sa 620 glasova za.

image
Europski parlament
30. prosinac 2024 05:14