Pušači u svijetu, a pretpostavlja se da je takvih 1,3 milijarde, bace gotovo 4,5 bilijuna cigareta svake godine, pa su opušci najbrojnija vrsta otpada na planetu, ističe organizacija za borbu protiv duhana STOP.
No, i ta poplava opušaka samo je dio štete za okoliš koju izaziva duhanska industrija, ističe STOP, jer ne samo da se duhan uzgaja na područjima s kojih su raskrčene šume, nego njegova proizvodnja degradira tlo i zagađuje zrak, tlo i vodu.
Milijarde stabala svake se godine sruši za proizvodnju cigareta, na što otpada pet posto globalne deforestacije, po STOP-u, koji dodaje da opušci čine oko 20 posto otpada prikupljenog čišćenjem oceana.
Kemikalije koje otpuštaju opušci mogu biti dovoljno otrovne da ubiju 50 posto morske i slatkovodne ribe koja im je izložena 96 sati, pokazala su istraživanja na koja se poziva STOP, a u kojima se opuške namakalo u litri vode 24 sata.
Šteta će vjerojatno postati i veća jer pušenje elektroničkih cigareta postaje sve popularnije, navodi STOP, koji financira Bloomberg Philanthropies i partnerstvo je koje uključuje Sveučilište u Bathu u Britaniji i Globalni centar za dobro upravljanje u kontroli duhana iz Bangkoka.
Otpad od elektroničkih cigareta mogao bi biti ozbiljnija ekološka prijetnja od cigareta, upozorava STOP, jer sadrži metal, elektroniku, plastične patrone za jednokratnu uporabu, baterije i otrovne kemikalije u tekućini.
Uz to, pušenje ubije gotovo osam milijuna ljudi na svijetu svake godine i izaziva značajne zdravstvene troškove, po WHO-u. (H)