Kad umočiš prst u more povezan si s cijelim svijetom - stara je izreka koja se potvrdila i ovaj put, ali na neželjeni način. Jer, stari dubrovački Porat je ponovno ogledalo postupaka neodgovornih pojedinaca odnosno državljana Mediterana, onih koji more vole samo na fotografijama i umjetničkim slikama, ali tu ljubav ne dokazuju i praktičnim djelovanjem i odnosom prema prirodi i okolišu, piše Dubrovački vjesnik.
Fotografije koje je snimio nađš fotoreporter Tonći Plazibat svjedoče o novim nanosima plastičnog otpada kao jednog od najdugovječnijih proizvoda suvremene civilizacije.
Ima tu, istina i ostataka drveća koje je vodena bujica uslijed obilnih kiša nanijela u more, ali su to biorazgradivi ostaci i najviše zabrinjavaju ribare koji strepe da će im rasparati mreže.
Međutim posljedice plastičnog otpada u moru mnogo su dugotrajnije i opasnije: moere je puno mikroplastike koju ribe kroz škrge usisavaju u tijelo, a nakon ulova tavo, PVC-om "začinjeno" riblje meso završava u našem organizmi i postaje potencijalno kakcerogeni uzročnik niza bolesti.
Neka i ovo smeće postane najozbiljnija opomena svima koji nakon ispijenog soka, flaširane vode ili mlijeka ambalažu nemarno odbace na mjestima koja nisu za to predviđena. Jer, zbog nekad bajkovite, a danas upozoravajuće povezanost s morem, kad- tad ćemo platiti ceh iskazanoj neodgovornosti.