StoryEditorOCM

METMONICNa stranicama DHMZ-a dostupni podaci s meteo plutača: Podaci će unaprijediti sigurnost plovidbe i zaštitu Jadrana

Piše OM
6. prosinca 2024. - 14:12

Povodom Dana pomorstva i unutarnje plovidbe, podaci nove Državne mreže meteorološko-oceanografskih plutača dostupni su javnosti od sada - na mrežnim stranicama Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ).

Sidrenjem pet meteorološko-oceanografskih plutača u teritorijalnim vodama Republike Hrvatske tijekom lipnja i srpnja 2022., uspostavljen je jedinstven sustav mjerenja u svijetu, koji u realnom vremenu dostavlja čak 18 vrsta mjerenja, ključnih za istraživanje međudjelovanja atmosfere i mora te praćenje klimatoloških pojava na Jadranu.

Program rada plutača prilagođen je mjerenjima potrebnim za unaprjeđenje sigurnosti na moru i pomorske plovidbe te za izučavanje klime Jadrana. Meteorološko-oceanografski podaci značajno će unaprijediti usluge i produkte DHMZ-a u zadacima pomorske meteorološke službe. To se posebno odnosi na poboljšanje preciznosti pomorskih prognoza i upozorenja na opasne vremenske prilike na moru, što je ključno za sigurnost života uz more i na moru, kao i za pomorski promet i aktivnosti na moru.

- Naša mreža trenutno je najmoderniji sustav mjerenja meteorološko-oceanografskih prilika na cijelom Jadranu, a dio je strukturnog Projekta modernizacije meteorološke motriteljske mreže u Republici Hrvatskoj - METMONIC. Vrijednost svih pet plutača, zajedno s pratećom opremom, iznosi 2,41 milijuna eura.

image

Plutače DHMZ-a

DHMZ

Osim zaštite života i veće sigurnosti pomorske plovidbe, izmjereni podaci unaprijedit će i prilagodbu na klimatske promjene te pomoći u zaštiti Jadrana od onečišćenja. Veliku korist će imati i za akcije traganja i spašavanja na moru jer će omogućiti preciznije procjene ekstremnih vremenskih uvjeta i točnije određivanje lokacija potrage - poručio je glavni ravnatelj DHMZ-a, dr. sc. Ivan Güttler.

Podaci s plutača pružaju uvid u ključne meteorološke i oceanografske parametre: temperatura i relativna vlažnost zraka, brzina i smjer vjetra, atmosferski tlak, sunčevo zračenje (dugovalne i kratkovalne komponente), vidljivost, visinu, smjer i period valova, temperaturu mora, salinitet, otopljeni kisik te zamućenost vode i klorofil. Svi dostupni podaci prikazani su u grafičkom obliku, uz tablicu koja sadrži objašnjenja i informacije o visini ili dubini mjerenja za svaki parametar. Podaci s plutača u strojno čitljivom obliku bit će dostupni u okviru Centralne integracijske platforme (CIP), koje je još u testnoj fazi, a također je dio projekta METMONIC.

Tijekom dvogodišnjeg testnog razdoblja, mjerenja su dodatno unaprijeđena. Pomorski stručnjaci DHMZ-a detaljno su analizirali i verificirali podatke mjerenja plutača u realnom vremenu, uspoređujući ih s podacima drugih mjernih sustava, poput satelitskih podataka. Na taj način unaprijedili su mjerenja vidljivosti na moru, koje je trenutno jedinstveno na Jadranu.

- To je ključan parametar za pomorska upozorenja na maglu, koja predstavlja jednu od najvećih opasnosti na moru i ugrozu za sigurnost plovidbe. Također, ove godine nadograđena je obrada podataka mjerenja valova, pa se osim značajnih visina sada prate i maksimalni valovi, što prognostičarima daje jedinstveni uvid u nagle i intenzivne promjene stanja mora - izjavila je Lidija Fuštar, pročelnica Područnog meteorološkog ureda Split.

image

Prvi put hrvatski Jadran pokriven mjerenjima s meteorološko-oceanografskih plutača

DHMZ

Svi izmjereni podaci, odnosno svi podaci meteoroloških, površinskih i dubinskih parametara te fizičkih i bio-kemijskih karakteristika mora, mjere se u sekundnim, obrađuju i razmjenjuju u 10 do 30 - minutnim intervalima. Podaci se prosljeđuju porukama putem GSM ili satelitske komunikacija u prijemni centar u Službi regionalni centar za Jadran, pri DHMZ-ovom Područnom meteorološkom uredu Split, istaknula je voditeljica službe Regionalni centar za Jadran, Dijana Klarić, koja je i operativno vodila realizaciju ovog projekta te dodala: Važno je istaknuti kako se prvi put u Hrvatskoj, podaci mjerenja s plutača odašilju u realnom vremenu i AIS sustavom pa ih mogu vidjeti i brodovi opremljeni tim sustavom, a koji se nalaze u blizini plutače. Dodatno, svjetlosna signalizacija i pasivni radarski reflektor na plutačama pomoći će u povećanju sigurnosti na moru.

Objavom podataka meteorološko-oceanografskih plutača na mrežnim stranicama DHMZ-a omogućuje se detaljni i pravovremeni uvid u stanje mora i atmosfere, čime se značajno unapređuju meteorološke te oceanografske usluge za pomorce, nautičare, ribare i ostale korisnike.

16. prosinac 2024 20:58