Lijek koji spašava živote u slučajevima predoziranja opioidima bit će od proljeća iduće godine dostupan i za kućnu primjenu u Hrvatskoj! Riječ je o lijeku naloksonu, odnosno Nyxoid nazalnom spreju (spreju za nos) koji se primjenjuje za hitno liječenje prije dolaska hitne pomoći u slučajevima poznatog predoziranja opioidima, poput heroina i morfija, ili sumnji na "overdose".
Kako nam je potvrdio Željko Petković, pomoćnik ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) za suzbijanje zlouporabe droga, dosad je 16 europskih zemalja uvelo nalokson u kućnu primjenu, a od proljeća u nas kreće pilot-projekt HZJZ-a.
– Prve doze naloksona za kućnu primjenu biti upućene županijskim službama za prevenciju ovisnosti te u zatvore na području cijele Hrvatske. Te službe najbolje će procijeniti kojim korisnicima i obiteljima će u prvom trenutku biti upućene određene količine nazalnog spreja, a također će se prethodno provesti edukacija tih osoba te pripremiti letak s obavijestima o primjeni – ispričao je Petković. Cijena ovog spreja je nešto niža od 40 eura, a tijekom pilot-projekta bit će besplatan za korisnike.
– U Europi je između 30 i 40 posto opijatskih ovisnika, ali iz te populacije dolazi više od 70 posto smrti. U nas je lani zbog predoziranja umrlo stotinjak osoba i da spasimo jedan život, učinili smo puno. Nalokson služi kao preventivno sredstvo koje može spriječiti fatalne posljedice predoziranja opioidima – ističe Željko Petković.
O detaljima ovog projekta i samom lijeku razgovaramo i s prim. dr. sc. Ivanom Ćelićem, dr. med., spec. psihijatrije – adiktologom iz Klinike za psihijatriju Vrapče u Zagrebu, članom Upravnog vijeća HZJZ-a. Za razumijevanje ove teme, kaže on, važno je razlikovati pojam opijati od opojnih sredstava – opojna sredstva su sve droge, sve psihoaktivne tvari (alkohol, duhan, kanabis, stimulansi, opijati), a opijati su samo jedan dio tih opojnih sredstava ili tvari.
– Nalokson je lijek koji spašava živote. To je opijatski antagonist koji se koristi u prevenciji smrtnih slučajeva uzrokovanih predoziranjem opioidima. Opioidi su droge koje se vežu na opioidne receptore. Osim najopasnije ilegalne droge heroina, tu ubrajamo i opioidne analgetike koji se mogu dobiti na recept, ali se vrlo često zlorabe od strane ovisničke populacije.
Jedan od njih je fentanil koji učinkovito ublažava intenzivnu bol tijekom i nakon operacije, te u uznapredovaloj fazi zloćudne bolesti, no to je sada jedna od najsmrtonosnijih droga odgovorna za desetke tisuća umrlih u SAD-u.
Tu svakako treba spomenuti i druge lijekove protiv bolova, poput morfina, oksikodona i tramadola, ali i lijekove koji su zlatni standard u liječenju opijatske ovisnosti – metadon i buprenorfin koji se također mogu intravenski zlorabiti – objašnjava primarijus Ćelić.
– U slučajevima intoksikacije svih gore navedenih supstanci, primjena naloksona može poništiti njihovo djelovanje i tako spasiti ljudske živote – dodaje on. Dakle, nalokson je hitna terapija kod poznatog predoziranja opioidima ili sumnje na "overdose" koja se manifestira respiratornom depresijom – kaže prim. dr. Ivan Ćelić.
Važno je ponoviti da nalokson u obliku injekcija, dakle za intravensku primjenu, neće i dalje biti dostupan za kućnu uporabu, nego samo u obliku spreja za nos Nyxoida.
Jedan od zadataka stručne radne skupine pri HZJZ-u, kaže primarijus Ćelić, je i izrada protokola i programa provedbe projekta kao i plana edukacija za primjenu kućnih doza naloksona.
– S obzirom na to da su intravenski korisnici opijata najrizičnija skupina onda će distribucija kućnih doza naloksona ići prema onom dijelu zdravstvenog sustava koji skrbi o toj skupini bolesnika, ali i penalnim institucijama te terapijskim zajednicama koje su detektirane kao mjesta u kojima se nalaze – otkriva još prim. dr. Ćelić, koji kaže kako će se tijekom edukacije bolesnike savjetovati da sa sobom uvijek nose naloksonski sprej, koji bi u slučaju predoziranja do dolaska hitne medicinske pomoći mogli primijeniti članovi obitelji, prijatelji ili slučajni prolaznici.
Pitali smo i postoji li mogućnost da nakon pilot-projekta sprej bude dostupan na recept i u ljekarnama.
– Svi lijekovi odobreni od strane Europske agencije za lijekove, odobreni su za stavljanje lijeka u promet i u Hrvatskoj. Lijek će se primarno besplatno distribuirati rizičnoj populaciji, no postojat će i opcija kupnje lijeka na recept – najavljuje prim. dr. sc. Ivan Ćelić.
Dodajmo i kako stručnjaci HZJZ-a u svojim izvješćima otklanjaju mogućnosti zlouporabe naloksona, odnosno ističe se kako on "nema učinka na predoziranje neopioidnim lijekovima, nema potencijala ovisnosti i ima visoku sigurnosnu granicu".
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....