Stana Kožul, Paula Menalo i Mariia Shmatkova predstavljaju svoj fakultet, Filozofski fakultet u Splitu kao jedne od najuspješnijih studentica. Stana je studentica druge godine diplomskog studija Sociologije znanstveno-istraživačkoga smjera, Paula je na drugoj godini diplomskog studija Hrvatskoga jezika i književnosti i Pedagogije, dok je Mariia na drugoj godini prijediplomskog studija Psihologije.
Mariia dolazi iz Ukrajine gdje je i započela svoje obrazovanje, a završit će ga u Splitu.
- Htjela sam studirati psihologiju jer mi sama pomisao da pomažem ljudima zagrije srce. Jako sam zadovoljna fakultetom, znanje koje ovdje dobivam puno je modernije i kvalitetnije u odnosu na prethodni fakultet. Ima puno prakse, a sviđaju mi se i profesori, svi su prijateljski raspoloženi i spremni pomoći - kazala je Mariia.
- Još kao dijete igrala sam se škole. Glumila sam nastavnicu, imala svoj dnevnik i ispravljala ispite. Međutim, odrastanjem nisam razmišljala da se baš time želim u životu baviti. Kada je došla posljednja godina srednje škole morala sam odlučiti što želim. Testovi za usmjeravanje pokazali su da imam sklonost prema nastavničkom zanimanju. Tako sam odlučila upisati ovaj fakultet. I nisam pogriješila. Odabrala sam dva smjera koja idu jedan uz drugoga. Sada kada sam na posljednjoj godini studija, smatram da sam napravila odličan izbor za svoju karijeru - objasnila je Paula.
Praksa na fakultetu
Osim teorijskog znanja, studenti su obavezni odraditi i praktični dio nastave.
- Prošli sam semestar imala praksu iz Pedagogije. Bila sam u osnovnoj školi i pratila rad pedagoginje, a trenutno sam na praksi iz Hrvatskog jezika i književnosti, isto u osnovnoj pa idem u srednju školu. Na praksi iz Pedagogije imala sam priliku vidjeti kako izgleda stvarni posao pedagoga, pedagoška dokumentacija i rad s djecom. Imali smo priliku odraditi samostalnu aktivnost po izboru u razredu i to me na neki način pripremilo za praksu iz Hrvatskog jezika i književnosti jer mi nije bilo strano stati pred razred kao nastavnica Hrvatskoga jezika. Na praksi je izvrsno, djeca su aktivna i spremna na suradnju. Tek kada se nađeš među njima, vidiš da je to tvoj posao iz snova. Kao da uđeš u drugi svijet pun kreativnosti i mašte - dodala je Paula, dobitnica Rektorove nagrade za izvrsnost i predstavnica studenata diplomskog studija Pedagogija.. Već sada, studentice imaju planove i želje za budućnost.
- Nakon fakulteta planiram se vratiti u Metković, tražiti posao u struci, odnosno staž. Možda bih za početak voljela raditi u područnoj, manjoj školi, a onda, ako me život odvede u tom smjeru, upisati i doktorat. Svakako, prije toga želim stati na svoje noge i steći iskustvo rada s djecom u školi. Kada me pitaju želim li više raditi kao nastavnik ili kao pedagog, uvijek kažem da mi je svejedno, u oba posla radim s djecom i to mi je najbitnije - kazala je Stana, ujedno i predsjednica Studentskog zbora Filozofskog fakulteta i članica Centra za transdisciplinarna istraživanja i promicanje kulture zdravlja na Filozofskom fakultetu.
Što nakon studija?
- Želim iskusiti život i vidjeti kamo ide, tražiti mjesta na kojima osjećam da pripadam. Sanjam o različitim poslovima i pozicijama. Jučer sam razmišljala kako bi bilo super biti statističar, sljedeći dan bi se radije fokusirala na terapiju i pomaganje ljudima u svojoj zemlji. Ali moj posao iz snova bilo bi mjesto gdje se mogu maksimalno ispuniti - mišljenja je Mariia koja sudjeluje i u projektu Giving Voice kojime se pomaže ukrajinskim znanstvenicima. A zahtijeva li izvrsnost i puno odricanja?
- Smatram da je potrebno mnogo truda, rada i odricanja. Rođena sam i živim u Širokom Brijegu u Bosni i Hercegovini. Odlazak u drugu državu, na drugo mjesto studiranja značio je da ću biti odvojena od obitelji i prijatelja te da ću se sa svim novitetima morati sama suočiti i sama se prilagoditi životu u novoj sredini. Nisam ljubitelj ispita tako da sam se uvijek trudila sve kolokvirati kako bih si omogućila slobodne praznike i što duži boravak s obitelji. Fakultetske obaveze nije teško uskladiti s društvenim životom i drugim aktivnostima. Bitno je voditi dobru organizaciju i znati kada staviti obrazovanje, a kada društveni život u prvi plan. Imam sreću što imam odlične prijatelje i prijateljice na Fakultetu koji su mi mnogo puta pomogli u izvršavanju fakultetskih obaveza. Hvala im - kazala je Stana, a s njom se složila i kolegica Paula.
- Postoje dani u godini kada se moraš odreći nekih svojih aktivnosti kako bi obavio sve zadatke za fakultet i kako bi učio, ali to se opet isplati jer si sve riješio na vrijeme. Ključ je u praćenju nastave i proučavanju literature, onda za ispit nemaš puno posla, samo ponoviti, ako si bio aktivan cijelo vrijeme. Međutim, u radu i učenju dosta pomaže podrška najbližih, ali i kolegijalnost drugih studenata - dodala je Paula.
I za kraj, što bi studentice poručile srednjoškolcima?
- Budite hrabri i slijedite svoje snove. Možda zvuči banalno, ali mislim da je važno. Mladi osjećaju veliki pritisak društva na sebi pa posljedično, mnogi od njih postaju zbunjeni o tome što žele od života u ovoj dobi. Mislim da duboko u sebi svi znamo što želimo biti. Zato bih svim srednjoškolcima koji planiraju upisati ovaj fakultet poželjela da pronađu mjesto koje ih čini sretnima - kazala je Mariia.
- Svim srednjoškolcima koji žele upisati bilo koji fakultet prvenstveno savjetujem da slušaju sebe i svoje snove, a ne preporuke od drugih ljudi. Studirajte ono što volite. Svima onima koji žele upisati Filozofski fakultet mogu reći da ih čeka vedra i nasmijana atmosfera sa izvanrednim profesorima i profesoricama. Nemojte samo ostati na teorijskom znanju. Putujte, istražujte, učlanite se u udruge, pišite, potičite aktivnosti… Tako radite na sebi, svojoj konkurentnosti i svojoj budućnosti - dodala je Stana.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....