Iako smo 'zagazili' u drugu polovicu srpnja i sezona je na vrhuncu, u ugostiteljskim objektima u Zadru još uvijek traje neuobičajena fluktuacija osoblja. Jedno od traženijih zanimanja je slastičar, pa unatoč činjenici da se prema službenim brojkama lako može pronaći školovani slastičar, u praksi poslodavci teško pronalaze dobrog 'proizvođača' torti, kolača i sladoleda.
- Razloga je više za takvu situaciju, no sasvim sigurno je onaj glavni kvaliteta rada slastičara. Iako može izgledati lako, biti slastičar nije nimalo jednostavno, ako svoj posao radite pedantno i visoko kvalitetno – kaže mlada slastičarka Paola Pinčić, 21-godišnjakinja koja nema problema sa pronalaskom posla.
Školovala se u Hotelijersko-turističkoj i ugostiteljskoj školi u Zadru, a nakon završenog trogodišnjeg školovanja za slastičara, doškolovala se i za ugostiteljskog komercijalistu, tako da je svoje školovanje završila prošle godine.
- Posao sam našla odmah nakon završetka škole. U Zadru nije teško naći posao, osnovno pitanje je da li onaj tko preuzima posao istodobno preuzima jednaku količinu odgovornosti. U tom slučaju nema nikakvih problema – kaže Paola, koja trenutačno radi u kavani „Danica“ na zadarskoj Kalelargi, dok je proteklo ljeto provela radeći u jednom poznatom restoranu na Poluotoku.
- Treba li naglasiti da je preduvjet svega ljubav prema ovom poslu? I to stopostotna ljubav – raspoloženo je govorila Paola, čije vrijeme zapravo tek dolazi i čije će se slastice posebno tražiti jer ona se usavršava svakodnevno, izvan radnog vremena.
A ljubav prema slastičarstvu stigla je iz kuće – ponajprije, kako kaže, od bake. Baka koja je živjela s Paolinom obitelji u istom domaćinstvu pravila je vrhunske kolače, isto tako i mama, a nije zaostajala ni nona, priča Paola, naglasivši kasniji veliki doprinos prof. Kristine Lončar u srednjoj školi.
Danas 21-godišnja Paola radi više od 30 vrsta sladoleda, dok vrstama kolača i torti koje radi ne zna broj.
- Imam samo jednu veliku primjedbu na Zadar: ne postoje nikakve radionice na koje bi se doveli vrhunski hrvatski ili evropski slastičari, da od njih nadopunjavamo znanje. Takve radionice u Zadru nitko ne organizira. A u slastičarstvu postoji toliko finesa da uvijek, baš uvijek, možeš još nešto naučiti – kazala je Paola, dodajući da u slastičarstvu trebaš misliti na 'mali milijun stvari'.
- Koja je temperatura prostora u kojem radim, kolika je temperatura hladnjaka, namirnica… za početak. Temperature namirnica kod pripreme su iznimno bitne, ali ono najbitnije su mjere. Nema ništa „odokativno“. Naravno da imam jako dobar osjećaj, za kremu ili za tijesto, kada pripremam neki kolač, ali precizne mjere su najvažnije za najbolji okus poznatih vrsta kolača. Dodavanje namirnica 'po osjećaju' u slastičarstvu nije dobar način rada – kaže Paola Pinčić, koju smo u zadarskoj „Danici“ zatekli prilikom spravljanja sladoleda.