Uređena je i uspostavljena poučna staza u posebnom rezervatu šumske vegetacije „Dubrava-Hanzina“ u gradu Pagu, lokalitetom kojim upravlja županijska ustanova NATURA-JADERA , a uređenje je sufinancirano iz sredstvima Europske unije, Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj.
Osnovna namjena poučne staze je edukacija i informiranje javnosti o šumi, održivom gospodarenju šuma te zaštiti šuma i prirode. Poučna staza opremljena je klupama za odmor, edukacijsko/informativnim pločama i vidikovcem/platoom koji ima za cilj povećanje svijesti stanovništva o važnosti šuma, održivom načinu gospodarenja i zaštiti šuma i prirode.
Projektom će se spriječiti daljnja probijanja puteva i staza i adekvatno su označene već postojeće staze kako bi minimalizirali, ako ne i zaustavili, daljnje probijanje „divljih puteva“. Posjetitelji poučne staze sada se mogu educirati i informirati o važnosti općekorisnih funkcija šuma u vidu zaštite tla (erozija), zaštite vode i zraka (šumski ekosustavi kao pročišćivači vode i zraka). Na taj način pokušat će se indirektno utjecati na očuvanje i poboljšanje biološke raznolikosti, očuvanje i obnovu posebnih staništa i prirodnih krajobraza uključujući područja Natura 2000 te time dodatno doprinijeti očuvanju i poboljšanju stanja staništa značajnih za ptice, koje proizlazi iz obveza o proglašenju ekološke mreže Natura 2000.
Realizacijom ovog projekata nastojat će se istaknuti specifični dijelovi šumskih ekosustava ili područja od posebnog značaja, u konkretnom slučaju vrijednost posebnog rezervata šumske vegetacije „Dubrava-Hanzina“.
Inače, ime Dubrava označava šumu, ponajprije hrastovu, jer dub je staro ime za hrast.
„Natura-Jadera“ javna ustanova upravlja s ukupno 13 zaštićenih područja u našoj županiji, od čega 4 posebna rezervata, 3 spomenika prirode, 4 značajna krajobraza i 2 spomenika parkovne arhitekture, zaštićenim fosilima dinosaura i njihovim nalazištima te 86 područja ekološke mreže. Na samom Pagu, tom čudnovatom otoku, nalazi se čak 6 zaštićenih područja (4 u Zadarskoj županiji), od kojih je u dosta visokoj kategoriji zaštićena i šuma hrasta medunca, Dubrava-Hanzine.
Hrast se od davnina smatrao posebnim stablom, pa je tako kod brojnih europskih kultura bio posvećen vrhovnim božanstvima. Bio je simbol Zeusa u staroj Grčkoj, Jupitera u starom Rimu i Peruna kod starih Slavena (vrhovno božanstvo, bog groma i munje). Po dolasku kršćanstva u naše krajeve moguće je da je Perun ovdje zamijenjen svetim Vidom jer upravo tako se zove najveći vrh na Pagu (Sv. Vid, 349 m).
U staroslavenskoj mitologiji postoji vjerovanje da će onoga tko obori zdrav hrast sustići nesreća. I zato, kako se hrastova stabla ne bi rušila, 'donosila nesreću' i uništavala probijanjem staza, „Natura-Jadera“ JU je osmislila, prijavila i odradila s Gradom Pagom i TZ Grada Paga spomenuti projekt „Uređenje poučne staze u posebnom rezervatu šumske vegetacije „Dubrava-Hanzina“ koji je upravo završio. Vrijednost projekta iznosio je 656.625,00 kn kojeg je javna ustanova „Natura-Jadera“ osigurala skroz Program ruralnog razvoja RH za razdoblje 2014.-2020.
„Kroz projekt je uređena staza, postavljene su edukativne table od kojih dvije i na Brailleovom pismu te je izgrađen prelijepi drveni vidikovac s klupama i stolovima za odmor i druženje s kojeg puca pogled na Paški zaljev. Malo ljudi zna da je taj zaljev u pradavno doba (miocen) bio jezero u kojem su živjeli i krokodili. To, i još puno toga o samoj šumi hrasta medunca možete doznati kratkom ugodnom šetnjom u hladovini po našoj novoj poučnoj stazi“, rekao je ravnatelj Natura Jadere Damir Perić.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....