U Osnovnoj školi Ivana Gorana Kovačića u Lišanima Ostrovičkim održana je četvrta, ujedno i posljednja ovogodišnja radionica projekta „Iz Lišana kroz Hrvatsku“. Učenici osmog razreda istražili su grad Krapinu i Zagorje.
- Naučili smo kako su u Krapini živjeli neandertalci, ljudska vrsta izumrla prije 130.000 godina, kako iz nje potiče Ljudevit Gaj, čovjek zaslužan za naše moderno pismo, kako je u njoj za vrijeme najjačih turskih navala održano čak pet hrvatskih Saboa - navele su učiteljice.
Nakon upoznavanja s Krapinom, osmaši su uz pomoć pedagoginje Nikoline Kraljević ispekli zagorske štrukle.
Da li su u štruklama uživali još neandertalci? Ne! Trebalo je najprije pripitomiti kravicu i uzgojiti pšenicu. Znanje je to koje će neki moderniji čovjek savladati stotinu i dvadeset tisuća godina kasnije. Al‘ sigurni smo da je u njima uživao naš Ljudevit Gaj. Možda ga je baš njihov okus inspirirao da stavi prvi dijakritički znak, baš na slovo s.
Štrukle su zagorska poslastica nastala kao odgovor na način života. Kuhalo se onim čega je bilo, a pšeničnog brašna je uvijek bilo dovoljno. Stoga se s vodom i soli mijesilo u tijesto, razvlačilo i punilo pa kuhalo ili peklo. U Hrvatskom zagorju najčešće se punilo svježim kravljim sirom, jabukama, bundevom i orasima. Nekoć je skoro svatko imao perad i imao barem jednu kravu pa je bilo i jaja, mlijeka, vrhnja i sira.
Na radionici su učenici pripremili pečene slane štrukle punjene vrhnjem i sirom.