StoryEditorOCM

VIDEOOduševila nas je demonstracija precizne folijarne prihrane dronom u vinogradu i masliniku: Ovo je budućnost moderne poljoprivrede!

Piše Dorotea Vujčić
26. svibnja 2026. - 10:34

U petak, 22. svibnja, u Polači su na dvije lokacije održane demonstracije precizne primjene folijarne prihrane pomoću dronova, koje su okupile stručnjake iz agronomije, tehnologije i poljoprivredne proizvodnje. Riječ je o suvremenom pristupu koji sve više ulazi u praksu, osobito u vinogradarstvu i maslinarstvu, gdje preciznost i pravovremena aplikacija sredstava imaju ključan utjecaj na kvalitetu i prinos.

Prije samog početka demonstracije zapitali smo se hoće li biti moguća zbog jakog vjetra koji je puhao na terenu, no vrlo brzo se pokazalo kako to dronu ne predstavlja nikakav problem – s oduševljenjem smo promatrali kako stabilno radi u svim uvjetima. Bez poteškoća je obavio planirani posao.

Prva lokacija demonstracije bio je vinograd u vlasništvu Vinarije Škaulj, gdje su sudionici mogli vidjeti kako se tehnologija dronova primjenjuje u redovima vinove loze, uz kontroliranu i ravnomjernu aplikaciju folijarne prihrane. Nakon toga program se nastavio u masliniku OPG-a Josipa Kulaša, gdje je fokus bio na specifičnostima primjene u maslinarstvu.

RAZVOJ SUVREMENIH RJEŠENJA U POLJOPRIVREDI

Organizaciju demonstracije potpisuje tvrtka Fitopromet, dugogodišnji sudionik tržišta sredstava za zaštitu bilja, gnojiva i sjemena, koja već više od tri desetljeća razvija i distribuira rješenja za konvencionalnu i ekološku poljoprivredu. Kako je istaknuo prodajni predstavnik Lovro Ostojić, cilj je bio pokazati praktičnu primjenu suvremenih tehnologija u suradnji s partnerima.

Fitopromet već više od 30 godina uspješno djeluje na tržištu, pružajući poljoprivrednicima širok asortiman sredstava za zaštitu bilja, biostimulatora, folijarnih gnojiva i drugih suvremenih rješenja za unapređenje proizvodnje.

image

Lovro Ostojić

Nikola Vilić/ Cropix

Danas smo, u suradnji s kolegama iz Digital Agra, predstavili mogućnosti aplikacije preparata dronovima iz zraka te kroz našu sestrinsku tvrtku Fito-eko koja je specijalizirana za proizvode dozvoljene u ekološkoj proizvodnji, demonstrirali primjenu proizvoda registriranih i prilagođenih upravo za ovakav način primjene iz asortimana španjolske tvrtke Servalesa – istaknuo je Ostojić.

DIGITALNA POLJOPRIVREDA I DRON TEHNOLOGIJA

U provedbi terenskog dijela sudjelovala je tvrtka Digital Agro, poslovni odjel tvrtke Agrigentum, nastao kroz EU projekt ruralnog razvoja, koji integrira agronomska znanja i digitalna rješenja u modernoj poljoprivredi. Njihova misija usmjerena je na pretvaranje podataka u korisne informacije za poljoprivrednike, a u ovom slučaju naglasak je bio na praktičnoj primjeni dron tehnologije u stvarnim uvjetima. S tehničke strane demonstraciju je vodio tim Digital Agra, a korišten je napredni poljoprivredni dron DJI AGRAS T100, trenutačno jedan od najvećih i najmoćnijih modela u svojoj kategoriji. Prema riječima Igora Frljužeca, sustav se pokazao iznimno učinkovitim i u zahtjevnim vremenskim uvjetima.

– Danas je naša funkcija bila osigurati opremu, odnosno dron DJI AGRAS T100 koji je radio demonstracije. Vidjeli ste da i po vjetrovitom vremenu sustav stabilno funkcionira. Dron može u desetak minuta obraditi jedan hektar, što predstavlja značajan iskorak u odnosu na klasične metode primjene – naglasio je Frljužec.

image

Lovro Ostojić, Igor Frljužec, Marijan Vrhovec i Toni Batelo

Nikola Vilić/ Cropix

Stručni dio demonstracije i širu primjenu tehnologije u poljoprivredi pojasnio nam je Toni Batel iz TIM Smart Agra za pružanje usluga na terenu. Naglasio je kako se dronovi ne koriste samo za prihranu, već i za zaštitu bilja, usijavanje te rasipanje peletiranih gnojiva, što otvara širok spektar mogućnosti u konvencionalnoj i ekološkoj proizvodnji, a suradnja s Fitoprometom i Fito-ekom omogućava dostupnost specijaliziranih preparata za ovakav način aplikacije.

Današnjom aplikacijom dronom primijenjena su folijarna sredstva FitoBor i FitoMil L-60 Eco tvrtke Servalesa vodećeg stručnjaka na internacionalnom tržištu bioloških i inovativnih rješenja za modernu poljoprivrednu proizvodnju s više od 40 godina iskustva.  

FitoBor, zahvaljujući sadržaju mikroelementa bora, posebno je važan u ovom dijelu vegetacije za bolju klijavost peluda i uspješniju oplodnju, dok FitoMil L-60 Eco, baziran na "pametnom bakru" u obliku stabilnog molekularnog kompleksa, sistemično djeluje na jačanje prirodne otpornosti biljke te doprinosi prevenciji razvoja gljivičnih i bakterijskih bolesti.

Demonstracija u Polači pokazala je kako se poljoprivreda ubrzano transformira pod utjecajem digitalnih tehnologija, gdje se preciznost i učinkovitost stavljaju u prvi plan. Ukoliko ste znatiželjni saznati više o tome kako ovaj dron funkcionira, koje su mu sve mogućnosti, dojmove vlasnika vinograda i maslinika – pročitajte veliku reportažu u nadolazećem broju Masline! Do tada možete uživati u videu same demonstracije na dnu članka.

image

U škropivo je dodana tekućina koja reagira pod UV svjetlom, čime se u posebnoj kutiji može jasno vidjeti pokrivenost lista kapljicama škropiva. U ovom slučaju tretiranje je provedeno pri naletima bure od 30–40 km/h, no pokrivenost lista ostala je potpuna i ujednačena.

Nikola Vilić/ Cropix
image
Nikola Vilić/ Cropix
image
Nikola Vilić/ Cropix
image
Nikola Vilić/ Cropix
image
Nikola Vilić/ Cropix
image
Nikola Vilić/ Cropix

Sadržaj nastao u suradnji s Fito-ekom.

27. svibanj 2026 10:40