Odavno je u literaturi opisano i znanstveno potvrđeno da je stupanj cvatne diferencijacije pupa uvjetovan vanjskim i unutarnjim činiteljima, a njihova interakcija određuje stupanj diferencijacije kod svakog stabla.
Temperatura i svjetlost imaju najveće značenje. Poznata je potreba maslina u zimskom mirovanju za niskim temperaturama, ispod 7,2 °C, u trajanju od 50 do 1800 sati, različito za svaku sortu. Znanstveno je utvrđeno da su giberilinska kiselina (giberilini) i auksini glasnici signala koji induciraju vegetativno ili reproduktivno diferenciranje pupova.
Zdravlje lista masline i njegova sposobnost održavanja svoje funkcije direktno je povezano s dobrom diferencijacijom pupa i dobrom rodnošću zbog odnosa auksina i giberilina u njemu.
Masline gustih i zasjenjenih krošnji slabije diferenciraju cvjetne pupove od onih čije su krošnje prozračne i dobro osvijetljene.
Stoga se rezidbom i boljom osvijetljenošću povećava područje rađanja u krošnji. Visoka osjetljivost masline na zasjenjenje uzrokuje manji broj kvalitetnih cvjetova za oplodnju i slabije zametanje plodova uz pojačano opadanje lišća.
Zato je važno da je krošnja svakog stabla u masliniku prozračna i dobro osvijetljena.