Breskva (Prunus persica) jedna je od najtipičnijih ljetnih voćaka. Ako i sami uživate u sočnom i slatkom okusu breskve, sigurno će vas oduševiti činjenica da je ovo i izuzetno zdravo voće.
Izvrstan je izvor beta-karotena koji naše tijelo pretvara u vitamin A, kao i vitamine C, K te razne vitamine iz skupine B.
Naravno, sadrže i brojne važne minerale: kalcij, kalij, magnezij, mangan, željezo, cink, bakar i druge.
Provjerite koji su pozitivni zdravstveni učinci konzumiranja ovog voća.
Zaštita od kroničnih bolesti
Breskve sadrže specifičnu kombinaciju antioksidansa, od kojih su neki iznimno jaki. Antioksidansi se bore protiv slobodnih radikala u tijelu, koji mogu uzrokovati mnogo štete.
Upravo slobodni radikali predstavljaju najveći rizik za tzv. oksidativni stres, koji rezultira mnogim kroničnim bolestima. Više breskvi u prehrani definitivno značajno pridonosi boljem zdravlju, kako kratkoročno tako i dugoročno.
Spriječite nedostatak kalija
Breskve se smatraju izvrsnim izvorom kalija. To je mineral neophodan za nesmetan prijenos živčanih signala, održavanje ravnoteže elektrolita i snažne mišiće. Nedostatak kalija može uzrokovati niz problema, poput nepravilnog rada srca ili slabosti mišića.
Pomažu očuvanju lijepe kože
Iako je kora breskve gruba, ako nije riječ o vrsti s glatkom kožom, ovo je voće koje će na vašu kožu imati potpuno drugačiji učinak.
Zbog velike količine vitamina C, koji je između ostalog i izvrstan antioksidans, a ujedno neophodan za stvaranje kolagena, breskve čine kožu znatno zategnutijom, elastičnijom i mladolikom. Sprječavaju prerano starenje, smanjuju negativne učinke UV zraka i ublažavaju upale. Stoga ne čudi što su breskve čest sastojak kozmetičkih proizvoda za njegu kože.
Beta-karoten štiti oči
Vrlo važna tvar koja se nalazi u breskvama je beta-karoten, svojevrsni prekursor vitamina A. Iz tog razloga jedenje breskvi je također vrlo korisno za oči. Smanjuje rizik od mnogih problema s vidom povezanih sa starenjem.
Snižavaju razinu kolesterola
Vjerojatno znate da je visok kolesterol jedan od glavnih čimbenika rizika za mnoge kardiovaskularne bolesti. Naravno, pri tome mislimo na tzv. štetni kolesterol, za koji se često koristi kratica LDL. Istraživanja pokazuju da breskve pomažu u snižavanju razine spomenutog kolesterola, a istovremeno pomažu u podizanju dobrog ili korisnog kolesterola (HDL).
Poboljšavaju probavu
Konzumacija breskvi također je vrlo korisna za probavu, uglavnom zbog obilja vlakana i alkalnog učinka na tijelo. Posebno se preporučuje uključivanje breskvi u prehranu ako često imate problema sa zatvorom. Breskve pomažu u detoksikaciji probavnog sustava, čime uklanjaju otrovne tvari iz cijelog tijela.